02.12.2021 11:22

Sunset Boulevard – velkolepá muzikálová novinka Divadla J. K. Tyla oslní hvězdnými výkony i působivou hudbou

Mimořádný herecký výkon Stanislavy Topinkové Fořtové, emotivní příběh a strhující hudba jednoho z nejúspěšnějších muzikálových skladatelů všech dob Andrewa Lloyd Webbera – to vše nabídne nový titul muzikálového souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni Sunset Boulevard. Úchvatné dílo o pomíjivosti slávy a nelítostném soukolí hollywoodského šoubyznysu se poprvé představí 4. prosince 2021 na Nové scéně DJKT v režii Lumíra Olšovského a v hudebním nastudování Kryštofa Marka.

Dramatický muzikál Sunset Boulevard vytvořil Andrew Lloyd Webber (Jesus Christ Superstar, Fantom opery, Kočky, Evita a další) společně se svými spolupracovníky, libretisty a textaři Donem Blackem a Christopherem Hamptonem podle slavného oscarového snímku Billyho Wildera z roku 1950, který je dodnes odborníky považován za jeden z nejlepších filmů americké kinematografie. Světová premiéra muzikálu se odehrála v roce 1993 v Londýně, ještě téhož roku se dílo představilo v Los Angeles a o rok později i na slavné Broadwayi. „V České republice mohli diváci Sunset Boulevard vidět zatím jen jednou, ačkoliv je podle názoru mého i mnoha odborníků považován za hudebně nejkvalitnější Lloyd Webberův muzikál vůbec,“ přibližuje Sunset Boulevard dramaturg souboru Pavel Bár a doplňuje: „Na své si tak přijdou milovníci kvalitní hudby, která skvěle dotváří emotivní strhující hollywoodské drama. Početný orchestr navíc tentokrát hraje ve zcela otevřeném orchestřišti.“

Příběh zapomenuté filmové hvězdy z nablýskaného prostředí Hollywoodu plného falešného pozlátka režíruje šéf souboru muzikálu Lumír Olšovský: „Úspěch inscenace stojí na výkonu představitelky hlavní role Normy Desmond, kterou po celém světě vždy hrají ty největší hvězdy. A my jsme tento titul nevybrali náhodou – je totiž jako šitý na tělo naší plzeňské star Stáni Topinkové Fořtové. Dílo uvádíme jako takový malý dárek k jejímu životnímu jubileu, které oslavila na začátku sezóny.“

Moc se na to těším, i když s takovou rolí na mě doléhá i velká zodpovědnost,“ uvádí stálice plzeňského muzikálového souboru a držitelka Ceny Thálie Stanislava Topinková Fořtová, „Norma je hvězdou stříbrného plátna, ale s nástupem zvukového filmu je nucena stáhnout se do ústraní. Je to silný, skvostný příběh a pro mě je to výzva v mimořádně emotivním herectví.

Vedle Stanislavy Topinkové Fořtové se diváci mohou těšit i na další výrazné herecké výkony. Mladého scénáristu Joa Gillise, do kterého se Norma zamiluje a uvěří, že právě on jí může pomoci k vytouženému návratu na stříbrné plátno, ztvární Pavel Režný. „Joe Gillis je ne příliš úspěšný, sarkastický prospěchář, pro kterého je kariéra a vlastní ‚přežitíֹ‘ důležitější než jeho svědomí – kdo by se mohl na takovou roli netěšit? Zároveň je pro mě právě tato poloha náročná ve vybalancování negativních stránek postavy spolu s obhájením si jeho chování, aby z toho nevyšla jen obyčejná záporná postava. Samostatnou kapitolou je pak náročná, nádherně filmová hudba Andrew Lloyd Webbera,“ komentuje svou roli Pavel Režný, držitel Ceny Thálie za roli Smrti v muzikálu Elisabeth. Do role tajemného komorníka Maxe byli obsazeni v alternaci operní pěvci Pavel Klečka a Jiří Kubík, v dalších rolích se objeví Charlotte Režná, Lukáš Ondruš a Roman Krebs.

Sunset Boulevard zazní s českými texty Michaela Prostějovského a v hudebním nastudování dirigenta, skladatele, textaře a držitele Českého lva Kryštofa Marka, který v minulosti v Plzni nastudoval muzikály West Side Story, Šumař na střeše, Elisabeth a další. „S hudbou Lloyda Webbera mám přímou zkušenost jako dirigent Jesus Christ Superstar a Evity, pokud tedy nepočítám provedení písní z jiných autorových děl v rámci koncertů. Hudba k Sunset Boulevardu je uhrančivá a velmi působivá a její kvality naprosto potvrzují celosvětovou úspěšnost Lloyda Webbera,“ říká Kryštof Marek, který v tomto případě pracuje s našlapaným orchestrem s 27 hudebníky.

Inscenační tým doplňuje choreograf a tanečník Lukáš Vilt – pro DJKT vytvořil choreografie například k West Side Story nebo Probuzení jara, kostýmní výtvarnice Andrea Pavlovičová, jež začala spolupracovat s muzikálovým souborem ještě jako studentka a navrhla pro něj kostýmy k inscenacím Co takhle svatba, princi? a Green Day’s American Idiot. Autorkou scény je Lucie Loosová, která se podílela na více než stovce činoherních i muzikálových inscenací a její práce je plzeňskému publiku známá například z muzikálů Chicago, Evita nebo Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť.

www.djkt.eu

Autor článku: Martina Drbušková

Sunset Boulevard – velkolepá muzikálová novinka Divadla J. K. Tyla oslní hvězdnými výkony i působivou hudbou

Inscenace

03.02.2023

Národní divadlo moravskoslezské uvede premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – „Tanec nevděčnic” a „Dido a Aeneas”

Opera Národního divadla moravskoslezského uvede 9. a 10. února 2023 premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – Tanec nevděčnic Claudia Monteverdiho a Dido a Aeneas Henryho Purcella. Inscenaci pro uvedení v jednom večeru zkouší ředitel NDM a režisér Jiří Nekvasil jak s profesionály operního souboru, tak v rámci Operní akademie Ostrava s talentovanými studenty zpěvu Fakulty umění Ostravské univerzity.

03.02.2023

Gala Domu tanečního umění už tuto neděli v Divadle na Vinohradech

Gala Domu tanečního umění se uskuteční v neděli 5. února 2023 od 18:00 v Divadle na Vinohradech. Na jevišti Vinohradského divadla se vystřídají a to nejlepší ze svého repertoáru představí všichni rezidenti Domu tanečního umění – studenti konzervatoře a gymnázia Taneční centrum Praha, sólisté souboru Pražský komorní balet, členové studentských souborů Balet Praha Junior a Baby Balet Praha a také žáci konzervatorní přípravky Terpsichore.

01.02.2023

Novinky z Jihočeského divadla

Na první premiéru druhé poloviny sezóny zveme diváky 4. února 2023 do DK Metropol. Opět to bude do světa pohádky. Balet Popelka na hudbu Sergeje Prokofjeva patří mezi nejslavnější a nejhranější baletní tituly. Pro soubor baletu Jihočeského divadla vytvořil choreografii a režii Petr Zuska.