13.09.2013 14:01

Svérázná variace na faustovské téma: PanzerFaust

22. a 23: září 2013 se v Paláci Akropolis uskuteční premiéra představení PanzerFaust pražského divadelního souboru Kabaret Caligula. Jednu z hlavních rolí v netradiční adaptaci Fausta obsadí Klára Issová.

Představte si svět, kterému vládne všemocná korporace Panzern vyrábějící nejrůznější tělesná vylepšení. Vedou ji slavný vynálezce Viktor Frankenstein a jeho osobní kouč Mefisto. A představte si svět, ve kterém živoří jiný vědec, poslední nezávislý vědec na světě Johannes Faust. Společně se svou přítelkyní Markétkou a věrným, ale otravným asistentem Wagnerem chtějí vládu Panzernu svrhnout a „osvobodit lidstvo“.

“Tedy, Markétka se chce především vdát a mít děti a Faust chce hlavně dokončit svůj životní vynález – Kámen mudrců. A korporace Panzern chce inkorporovat Fausta i s jeho životním vynálezem,” vysvětlují autoři textu Štěpán Benyovszký, Ondřej Gabriel, Tadeáš Petr a Lukáš Rumlena.

Kabaret Caligula patří mezi nejznámější, nejúspěšnější a nejvtipnější divadla pražské alternativní scény. Existuje už téměř 20 let. Po svých úspěšných autorských kusech Jan Hus: Vzkříšení, Hamlet: Přání zabít a Zkáza vesmírné lodi Libido (všechny se s úspěchem hrály v Paláci Akropolis), které mu vynesly např. ocenění Objev roku na Next Wave, vítězství v Divadelním matchi, kontroverzní přijetí na Jiráskově Hronově a stálé angažmá v Paláci Akropolis, si dal soubor dvouletou pauzu. Během ní vznikl dosud nejambicióznější projekt Kabaretu Caligula s výmluvným názvem PanzerFaust. 

„O spolupráci s nějakým amatérským divadlem jsem uvažovala už delší dobu. Myslím si totiž, že na nezávislé scéně vzniká řada zajímavých inscenací, o kterých se širší veřejnost nedozví. Říkala jsem si, že bych v tom třeba mohla trochu pomoct. Když mi kluci dali přečíst první verzi scénáře PanzerFausta, moc mě to bavilo,“ vysvětluje Issová, proč na spolupráci s amatérským souborem kývla. „Markétka podle Kabaretu Caligula není nyvá, zasněná nebo plachá. Konečně budu jednou hrát ženu, která se s ničím moc nemaže a umí být i pěkně drsná,“ pochvaluje si.

Kabaret Caligula totiž pojednal svého PanzerFausta jako „vědecko-fantastickou dystopii na faustovské téma“. Co to vlastně znamená? Představte si, že Mefisto je kouč osobního rozvoje, Frankenstein je jeho šéf, Markétka je ředitelka marketingu (sic!). A všichni bojují o Faustovu duši.

Premiéra představení PanzerFaust se uskuteční 22. a 23.9.2013 od 19:30, vstupenky jsou ještě v prodeji v ceně 250,- a 200,- CZK na pokladně Paláce Akropolis. Pro více informací se na nás neváhejte obrátit, anotaci a poznámky pro editory naleznete níže:

www.palacakropolis.cz / www.kabaretcaligula.com 

Autor článku: Adam Ondráček

Svérázná variace na faustovské téma: PanzerFaust