05.09.2022 11:30

Světová premiéra opery La Vaghezza del Fato ozdobí zářijový Festival barokních umění Český Krumlov

Festival barokních umění v Českém Krumlově každoročně poutá pozornost milovníků historické hudby z celé Evropy. Letošní jubilejní 15. ročník se koná od 16. do 18. září a nabídne mimořádný kulturní zážitek – světovou premiéru barokní opery La Vaghezza del Fato (Vrtkavost osudu). Dílo ve své době významného, dnes však neprávem opomíjeného barokního skladatele Giovanniho Buonaventury Vivianiho zazní v unikátním barokním divadle na českokrumlovském zámku v podání prvotřídního barokního orchestru Hof-Musici pod vedením Ondřeje Macka a zkušených sólistů, v režii Zuzany Vrbové.

Houslista a skladatel Giovanni Buonaventura Viviani (1638–cca 1692), rodák z Florencie, psal opery a oratoria pro Benátky, Řím a Neapol, po značnou část svého života však působil ve službách Habsburků v Innsbrucku a ve Vídni. La Vaghezza del Fato, opera o třech jednáních z roku 1672, je jeho jedinou kompletně dochovanou operou pro císařský dvůr Leopolda I. Její sloh odpovídá soudobému benátskému modelu, s bohatou scénickou výpravou a poutavým dějem oživovaným výstupy komických postav.

Zajímavé jsou okolnosti vzniku a provedení této Vivianiho opery. Podle dochovaných pramenů – rukopisné partitury a rukopisu libreta, jehož autorem je Pietro Guadagni, uložených v Rakouské národní knihovně – byla určena k provedení u císařského dvora ve Vídni během karnevalu roku 1672. V lednu toho roku však zemřela novorozená dcera Leopolda I. Marie Anna Antonie, což mělo za následek oficiální smutek a zrušení masopustních radovánek včetně provedení karnevalové opery. Vivianiho La Vaghezza del Fato proto patrně nikdy nezazněla, její libreto nebylo vytištěno a v císařově hudební sbírce byl uložen pouze jeho rukopis. Naše provedení této opery bude tedy s největší pravděpodobností její světovou premiérou,“ říká Jiří Kiprý, ředitel Festivalu barokních umění.

Festival barokních umění už od roku 2008 v historických prostorech starobylého Českého Krumlova oživuje původní mistrovská díla barokních autorů. Stejně jako před staletími tak mohou dnes opět zaznít tóny dobových skladeb v autentickém provedení. Kromě slavnostní premiéry barokní opery v plně scénickém a výpravném provedení festival přináší i další pozoruhodné hudební události – nevšední koncerty komorní a chrámové hudby 16. až 18. století. Program 15. ročníku nabídne například Milostné písně alžbětinské Anglie, Hudební pozdrav z Drážďan či oblíbený barokní ohňostroj a barokní iluminace v zámecké zahradě.

http://www.festival.krumlov.cz/

Autor článku: Simona Andělová

Světová premiéra opery La Vaghezza del Fato ozdobí zářijový Festival barokních umění Český Krumlov

Festivaly

27.11.2023

25. ročník Festivalu ostravských činoherních divadel OST-RA-VAR nabídne 12 inscenací, diskuze i neformální setkání

Pětadvacátý ročník Festivalu ostravských činoherních divadel OST-RA-VAR nabídne od středy 29. listopadu do neděle 3. prosince 12 inscenací v pěti divadelních sálech, diskuze i neformální setkání. Tradičně je festival určen odborné veřejnosti, novinářům zaměřeným na kulturu a divadlo, recenzentům a divadelním teoretikům, studentům divadelních i jiných uměleckých oborů.

27.11.2023

Mezinárodní festival sociálního umění startuje 27. listopadu v Praze

Pražské divadlo Venuše ve Švehlovce od 27. listopadu do 3. prosince pořádá devátý ročník festivalu Případ pro sociálku, který odprezentuje autorské projekty se sociální tématikou na pomezí umění, dokumentu či true crime. Divákům se představí soubory, ve kterých tvoří a hrají lidé s hendikepy nebo performativní platforma, jež dala impulz pro vznik skupiny přeživších sexuálního násilí.

20.11.2023

Taneční festival Dance Life! v Brně

Největší taneční festival ve střední Evropě Dance Life! je zpět! Dorazte o víkendu 24. – 26. listopadu na brněnské výstaviště a poznejte na vlastní kůži to nejlepší, co nabízí současná česká i zahraniční taneční scéna. Letošní desátý ročník festivalu Dance Life! opět nabídne to nejlepší z české a zahraniční taneční scény – v rámci 3 pavilonů a 6 stagí proběhne 60 workshopů a masterclasses v 5 tanečních studiích, přes 50 show včetně GALA profesionálních tanečních souborů a GALA tanečních konzervatoří z celé republiky i ze zahraničí, 7 tanečních soutěží a pro talentované mladé tanečníky proběhne opět konkurz do prestižní baletní školy The Royal Ballet School.