03.09.2020 11:49

Taneční psychologické drama Sedmero krkavců v libereckém Divadle F. X. Šaldy

Premiéra poutavého celovečerního baletu měla diváky ohromit při plánované premiéře již na začátku dubna 2020. Situace se jako mávnutím kouzelných křídel ze dne na den proměnila a kouzelná pohádka se zahalila na dobu neurčitou pod roušku tajemství. Na svoji premiéru si tak inscenace SEDMERO KRKAVCŮ musela počkat a přilétá do Šaldova divadla na křídlech lásky a dobrodružství až tento pátek 4. září 2020.

V hlavní roli Bohdanky se představí talentovaná tanečnice z Madridu Nuria Cazorla García a roli krále ztvární australský tanečník Rory Ferguson, jenž opakovaně v minulých letech získal libereckou cenu Thálie a na nejvyšší ocenění prestižní divadelní cenu Thálie byl nominován v roce 2018 za roli Pavla Maliny z představení Petrolejové lampy. Do tanečně, herecky i pěvecky rozmanitých postav vybral režisér členy libereckého baletního souboru divadla, herce divadla a externí spolupracovníky. V díle se objeví zhudebnělý text skladatele - textaře Jana Matáska, který vhodně doplní a podpoří originální příběh. Nahrávku pěvecky interpretují chlapci ze speciálně sestaveného sboru jen k této příležitosti.

První premiéra tanečního příběhu se uskuteční 4. září 2020, druhá premiéra 6. září 2020 a následující repríza pak 17. 9. 2020 

Tvůrci nového baletu, režisér a choreograf Richard Ševčík a hudební skladatel a textař Jan Matásek nejsou libereckému publiku neznámí. Na podzim roku 2018 s baletním souborem Divadla F. X. Šaldy spolupracovali na představení Vánoční koleda, které se těší veliké oblibě. Nyní se vrátili, aby pomocí kouzelné hudby, originální choreografie, scény, individuality interpretů a fantazie, nechali ožít zdánlivě primitivní pohádkový příběh, vycházející především z předlohy české spisovatelky Boženy Němcové a také německých autorů tvorby pro děti bratří Grimmů. Pro přiblížení tanečního příběhu mladším divákům použije režisér nekonvenční styl legendárního amerického filmového režiséra, scénáristy, básníka a spisovatele Tima Burtona.

Hrdinkou příběhu je mladá dívka Bohdanka, která na sebe bere těžký úkol. Pokusí se zachránit své bratry a zbavit je prokletí, které na ně v návalu vzteku před lety uvrhla jejich matka. Rodiče před Bohdankou toto rodinné neštěstí tají. Když se Bohdanka na prahu dospělosti dozví o prokletí své rodiny, rozhodne se, že musí bratry zachránit. Sama bez pomoci musí ušít sedm košil z vlastnoručně natrhaných kopřiv. A jak to v pohádkách bývá, na cestě potká krále, který se do ní zamiluje.

Režisér Richard Ševčík příběh slavných spisovatelů upravil do nadčasové podoby a některé motivy, které rozehrává, jsou v současnosti aktuálnější než kdy jindy. Je to pohádka, která bere vážně svou archetypální a iniciační povahu, a mnohé její scény jsou opravdu napínavé a dramatické. Přitom ale nabízí také spoustu odlehčených momentů, aniž by přitom interprety tlačil do nějakých karikaturních nebo stereotypních poloh.

V novém baletu najdete vše, co tam má být. Povedenou dramatickou linku, charakterově výrazné i zlé postavy, ale i lásku a silné poselství.

www.saldovo-divadlo.cz

Autor článku: Michaela Pompová