13.11.2007 00:00

Taneční zóna, tentokrát o Francii!

Současný tanec ve Francii představujeme prostřednictvím profilů určujících osobností francouzského tance – Maguy Marin, Josefa Nadje, Carolyn Carlson, hiphopera Mourada Merzoukiho a dalších.

Ptáme se francouzských i českých odborníků na to, v čem spočívá francouzská taneční identita, žasneme nad vyspělou infrastrukturou choreografických center (mít tak v Čechách aspoň jedno!) a nad celým systémem podpory taneční tvorby, výchovy, jak jej pro náš časopis podrobně popsal J. Fr. Munnier, profesor Sorbonny, programový ředitel a producent řady pařížských divadel a festivalů.

Zajímali jsme se i o typický francouzský žánr – cirque nouveau a v rozsáhlém rozhovoru s českou tanečnicí Terezou Bonnet - Šenkovou zkoumali lesk a bídu Moulin Rouge jako místa taneční bolesti a disciplíny. Vzpomínky taneční doyenky madam Françoise Dupuy objasňují historii zápasů o prosazení tance ve Francii a dodávají důležitý kontext i jistou naději našim podobným snahám.

Recenzní část přináší exkluzivní reflexe klíčových festivalů –Montpellier Danse, vídeňského ImpulsTanz, salzburské SommerScene i domácího Tance Praha. Rozhovor a recenze připomene pozdněletní hostování flamenkové divy Belén Maya.

Dansez avec nous!

www.tanecnizona.cz

Zdroj: Jana Návratová, Taneční zóna

Autor článku: redakce