07.05.2012 14:16

Tanečník Min Tanaka se vrátil do Prahy se dvěma představeními

Japonský tanečník a choreograf Min Tanaka uvedl dnes večer v Divadle Archa své sólové představení Locus Focus. Do Prahy se vrátil po sedmi letech, se sólem v Arše vystoupí ještě v úterý a ve středu uvede společně s tanečnicí Šiho Išiharovou představení Krok do stínu.

V dnešním představení Tanaka užíval tři rekvizity - lano spuštěné seshora na pódium, hořící svíčku a malou vodní plochu. V intencích svých předchozích choreografií rozehrál pro diváka náročné představení s dlouhou expozicí s minimálním pohybem. Vystřídala ji svižnější druhá polovina, ve které za pomocí rekvizit, ale téměř bez zvukového doprovodu vyprávěl o těžkém životním údělu.

Min Tanaka v roce 1994 zahajoval spolu s muzikantem Johnem Calem provoz Archy a od té doby v divadle vystupoval několikrát. Poprvé však byl Tanaka v Praze dávno před tím - v roce 1984 uspořádal utajované vystoupení v klubu Na Chmelnici pro několik málo diváků. Byl prvním, kdo v českých zemích představil butó, tanec japonské avantgardy, který se zrodil z potřeby znovu najít kořeny japonské kultury a odmítnout západní formální vzory.
Tanaka je dnes hvězdou světových scén. Vytvořil choreografie pro pařížskou Komickou operu, Brooklynskou hudební akademii, amsterdamský Muziektheater a další divadla a festivaly. Spolupracuje se slavnými výtvarníky, jako je Karel Appel či Richard Serra, s hudebníky, jako jsou John Cale, Cecil Taylor, Derek Bailey, Milford Graves, Yoko Ono či Iva Bittová.

Funguje jako most mezi světy východu a západu, mezi velkoměsty a venkovem, mezi stářím i mládím, mezi nicotou a nejhlubším smyslem existence. Životní filozofií Tanaky je propojení tance a zemědělství. V současné době spolu s dalšími tanečníky své skupiny Tokason hospodaří na dvou farmách. Pěstuje zde organicky ošetřovanou zeleninu, rýži, sojové boby a čaj.
V létě na jedné z těchto farem pravidelně pořádá mezinárodní taneční festival. Každoročně se na jeho horskou farmu sjíždějí desítky mladých umělců z celého světa, aby podstoupili náročný tréninkový cyklus, kterému Tanaka říká Body Weather - Tělesné počasí. Na farmu jezdí i řada českých tanečníků a performerů.

V poslední době se Tanaka prosadil jako herec. Film Tasogare Seibei (Samuraj soumraku, 2002) byl nominován na Oscara a Tanakovi vynesl za herecký výkon cenu Japonské filmové akademie. Velký divácký ohlas měl film Maison de Himiko (Hotel Himiko, 2005), kde hraje těžce nemocného majitele hotelu pro gaye.

Autor článku: ČTK: Markéta Horešovská, mal

Tanečník Min Tanaka se vrátil do Prahy se dvěma představeními