20.08.2012 09:42

Teatro NoD uvede inscenaci na motivy Felliniho Silnice

Pražské Teatro NoD připravuje inscenaci na motivy Felliniho nezapomenutelného filmu Silnice z roku 1954. Připravuje ji šéfdramaturg této scény Adam Halaš se svými studenty z Katedry pantomimy Hudební fakulty AMU, premiéra bude 5. září, řekla ČTK mluvčí tohoto experimentálního prostoru Šárka Maroušková.

Halaš do příběhu o věčné a nekončící cestě klaunů za nadějí a slávou obsadil například Markétu Vacovskou ze Spitfire Company, Jindřišku Křivánkovou, která má za sebou několik spoluprací s Divadlem Na zábradlí či právě Spitfire Company, a Alexeje Byčka z úspěšného projektu Pantomima v opeře, opera v pantomimě.
Inscenace Silnice jako profesionální, moderní a vyzrálé mimické divadlo má ambici navázat na věhlasnou tradici českých mimů ve světě i na odkaz práce dalšího známého mima Ctibora Turby. Podle tvůrců by měla otevřít a zpřístupnit tento žánr i divákům, kteří s ním nemají zkušenosti.

Téma tohoto Felliniho filmu jakoby podle Halaše bylo napsáno pro mimické a pohybové divadlo. Příběh dvou klaunů žijících na periferii, jejich věčný boj s nepřízní ve světě, který si naivně budují ze vzdušných zámků, a hledání lásky a spřízněnosti jsou témata, z nichž historicky mimické a pohybové divadlo vychází. Už tento Felliniho snímek je plný bohatých, barvitých obrazů, které mají svou vlastní poetiku plnou nostalgie a podivné surovosti života.
"Projekt Silnice, který jsem připravil pro Teatro NoD s absolventským ročníkem studentů Katedry pantomimy, se snaží být komplexní inscenací, která propojuje scénografii, hudbu, výtvarné, pohybové a mimické divadlo. Obrazy malujeme skrze pohyb a skrze práci s materiálem jako je látka, kostým i líčení. Toto vše pro diváka vykresluje klaunskou cestu za štěstím, kterou nás Fellini inspiroval," dodal Adam Halaš.
Podle něj je tento projekt pro studenty novou zkušeností i přesto, že jde už hotové a profesionální umělce. "Zásadní je práce s psychologií postavy, jíž v inscenaci vyjadřují gesta a pohyb," podotkl. Dalšími jeho spolupracovníky byli scénograf Jakub Kopecký a autor hudební složky Jan Středa, který se při reprízách bude střídat s trumpetistou Kryštofem Vernerem. Markétu Vacovskou bude alternovat Barbora Debnárová.


Teatro NoD: Silnice

Autor článku: ČTK: Jiří Borovička, vju

Teatro NoD uvede inscenaci na motivy Felliniho Silnice