27.08.2014 13:36

Tendr na dokončení opravy kladenského divadla skončí v prosinci

Kladno na podzim vypíše nový tendr na dokončení opravy divadla. Město po společnosti CGM Czech, která divadlo opravovala a nedodržovala termíny, chce penále téměř 70 milionů korun. Se společností je na základě vyhlášky Krajského soudu v Hradci Králové zahájeno insolvenční řízení. Smlouvu s ní Kladno formálně ukončilo v červnu. Dokončená je přibližně polovina plánovaných prací z projektu dotovaného evropskými penězi. Celkové náklady přesáhnou 90 milionů korun. Město za opravy dosud zaplatilo 40 milionů korun. Novinářům to dnes řekl primátorův náměstek Miroslav Bernášek.

Město by mělo mít v nejbližších dnech k dispozici posudek soudního znalce, který přesně určí rozsah nedokončené práce. "Samotné dokončení by mělo trvat maximálně pět měsíců," uvedl Bernášek. Znamená to, že v opravené divadelní budově by soubor mohl zkoušet od léta příštího roku. Diváci by se měli dočkat představení v září 2015. Do té doby mohou vidět soubor kladenského divadla v divadle Lampion.
Umělecký šéf kladenského divadla Daniel Přibyl už dříve ČTK řekl, že považuje posunutí otevření divadla o rok za katastrofu. Celá příští sezona už byla podle něj připravena do velkého divadla, a tak to znamenalo mimo jiné přeskládání programu a další provozní komplikace.

Opravu budovy Městského divadla Kladno za více než 91 milionů korun provázejí problémy od začátku. Po dvouletých komplikacích začala na přelomu let 2012 a 2013. Původní termín dokončení byl do konce roku 2013, poté byl kvůli historickým nálezům posunut na letošní březen. Na konci února stavební firma požádala o další prodloužení, termíny prací ale nedodržovala ani potom. Soubor divadla hraje už čtvrtou sezonu v kladenském divadle Lampion. Budova Městského divadla v Kladně byla poprvé otevřena 11. května 1912, jejími autory jsou stavitel Emil Hrabě a architekt Jaroslav Rössler.

www.divadlokladno.cz


Autor článku: ČTK: sbe, snm

Tendr na dokončení opravy kladenského divadla skončí v prosinci