05.05.2022 08:27

Tenorista Pavel Černoch opět míří do světa; v drážďanské Semperově opeře jej čeká premiéra v roli Prince ve Dvořákově Rusalce

Tenoristu Pavla Černocha již tuto sobotu 7. května čeká další významná premiéra – na scéně Semperoper Dresden se představí v hlavní mužské roli ve Dvořákově Rusalce. Krátce po úspěšné premiéře v roli Lacy v Janáčkově Její pastorkyni v Theater an der Wien tak jeden z našich nejúspěšnějších a mezinárodně vyhledávaných pěvců pokračuje v cestě napříč renomovanými operním domy, tentokrát v roli Prince.

„Rusalka je pro mě jednou z nejkrásnějších oper vůbec, Dvořáka mám nesmírně rád a Princ je má srdeční záležitost. Musel jsem si na něj v kariéře celkem dlouho počkat a dnes si tuto roli velmi užívám,” vysvětluje Pavel Černoch. Dvořákova Rusalka se na mezinárodní scéně těší velké oblibě a do drážďanské Semperoper se vrací v nové inscenaci po deseti letech. „Je to jednoduše překrásná hudba a velmi silný a nosný příběh pro každého režiséra. Příběh čisté lásky, touhy, naděje a fatálního zklamání s nevyhnutelnými následky, tedy smrtí. Mě osobně čekají další spolupráce s touto rolí ve Vídni, Amsterdamu nebo Valencii,” dodává Pavel Černoch.

Dvořákovu Rusalku v Semperoper nastudovala renomovaná německá dirigentka mladší generace Joana Mallwitz a respektovaný německý operní režisér a držitel řady ocenění Christof Loy. „Paní Mallwitz znám již z předešlé spolupráce v Mnichově na Oněginovi. Je velmi pozoruhodná umělkyně, citlivá a vždy perfektně připravená. Je to radost s ní spolupracovat,” oceňuje spolupráci Pavel Černoch. V saské metropoli jej bude v roli Prince provázet Cizí kněžna v podání vynikající ruské sopranistky Eleny Gusevy a Rusalka v podání její krajanky, neméně ceněné Olesyi Golovněvy. Nešťastnou vodní vílu bude u Labe litovat Vodník řeckého basisty Alexandrose Stavrakakise.

Inscenace zde bude uvedena po slavnostní premiéře dále v termínech 10., 14. a 20. května a 4., 6. a 11. června. Více informací na www.pavelcernoch.cz a www.semperoper.de.


Hned na začátku příští sezony se můžeme téměř po roční pauze těšit na Pavla Černocha i v Praze. V roli Prince se představí v inscenaci Rusalky Jiřího Heřmana po boku sopranistky Kateřiny Kněžíkové, Jany Kurucové a Güntera Groissböcka v Národním divadle 28. srpna a 9., 24. a 28. září. Dále pak 9. října vystoupí v mimořádném recitálu v Rudolfinu s klavíristou Davidem Švecem, ve kterém nabídne posluchačům své oblíbené árie z oper českých, německých a italských skladatelů. Následně jej v listopadu čeká v hamburské Staatsoper titulní role v opeře Charlese Gounoda Faust.

Talent, pracovitost i promyšlená práce s hlasem učinily z Pavla Černocha jednoho z nerespektovanějších a nejvyhledávanějších tenoristů současnosti. Základy celoživotního propojení s hudbou položilo u brněnského rodáka již v dětství účinkování v brněnském dětském sboru Kantiléna. Na brněnské JAMU vystudoval hudební management a za svým pěveckým snem odešel poté do zahraničí, aby po čase v Itálii našel svého celoživotního učitele a mentora Paola de Napoli. Na mezinárodní scéně významně debutoval v Bavorské státní opeře v Mnichově v roce 2009 jako Števa v Janáčkové Její pastorkyni a od té doby je pravidelně zván do předních evropských a světových operních domů, jako jsou Teatro alla Scala v Miláně, newyorská Metropolitan Opera, Opera Roma, Staatsoper Unter den Linden a Deutsche Oper v Berlíně, Státní opera v Hamburku, Opernhaus Zurich, Théatre La Monnaie v Bruselu, Opéra National v Paříži, Opéra de Lyon, Teatro Real Madrid, Nizozemská národní opera v Amsterdamu, Royal Opera House Covent Garden v Londýně či Theater and der Wien v rakouské metropoli. Renomé si získal v rolích italského, francouzského a slovanského repertoáru, například jako Alfredo v La Traviatě, Gabriele Adorno v Simonu Boccanegrovi, Don Carlos, Rodolfo v Bohémě, Pinkerton v Madame Butterfly, Cavaradossi v Tosce, Don José v Carmen, Lenský v Evženu Oněginovi, Števa i Laca v Její pastorkyni, Albert Gregor ve Věci Makropulos, Boris v Kátě Kabanové, Princ v Rusalce či Jeník v Prodané nevěstě a dalších. Jako sólista vystupoval se špičkovými orchestry jako jsou Birmingham Symphony Orchestra či Boston Philharmonic Orchestra, účinkoval na BBC Proms nebo na festivalech v Bregenz, Salcburku či v britském Glyndebourne. Mezi dirigenty, se kterými Pavel Černoch doposud spolupracoval, jsou například osobnosti jako Daniel Barenboim, Kirill Petrenko, Simon Rattle, Andris Nelsons, Ingo Metzmacher, John Eliot Gardiner, Charles Dutoit, Jiří Bělohlávek nebo Jakub Hrůša.

Autor článku: Silvie Marková

Tenorista Pavel Černoch opět míří do světa; v drážďanské Semperově opeře jej čeká premiéra v roli Prince ve Dvořákově Rusalce

Zahraniční divadlo

31.05.2023

La Scala poprvé uvede Dvořákovu operu Rusalka

Italský operní dům La Scala v Miláně uvede příští týden poprvé operu Rusalka od Antonína Dvořáka, po premiéře 6. června bude následovat ještě pět představení. Toto romantické dílo, v němž se mísí pohádkové postavy s postavami reálného světa, nastudovala italská režisérka Emma Danteová a dirigovat ho bude Čech Tomáš Hanus.

29.05.2023

Kouzelná flétna W. A. Mozarta se po devatenácti letech představí v nové inscenaci. V přímém přenosu i v českých kinech

Nezpochybnitelná operní klasika, Mozartova pohádková férie Kouzelná flétna, je stálicí v repertoáru mnoha světově proslulých operních domů. Metropolitní operu v New Yorku nevyjímaje. Po dlouhých devatenácti letech se ale slavné dílo představí v nové moderní inscenaci. Originální pohled na klasické dílo uzavře letošní sérii kinopřenosů MET: Live In HD v sobotu 3. června 2023.

29.05.2023

Domov je teplo: Slovenský pavilón na Pražskom Quadriennale 2023

Pražské Quadriennale, ktoré je najväčšou svetovou prehliadkou scénografie, performance designu a divadelného priestoru. Každé štyri roky sa výstava zameriava na inovatívne prístupy v tvorbe popredných umelcov z viac než 50 krajín. Divadelný ústav sa zúčastňuje na hlavnej Výstave krajín a regiónov s expozíciou s názvom Domov je teplo, ktorú vytvorili Doxa architekti, Michal Machciník a Divadlo Na Peróne. Návštevníkom slovenského pavilónu budú prezentovať objekt meniaci sa v čase a priestore.