22.09.2020 10:34

Těšínské divadlo má novou scénu

Těšínské divadlo v Českém Těšíně na Karvinsku má novou scénu. Komornější prostor vznikl za 67 milionů korun v bývalé kotelně a skladu rekvizit. První premiérou zde bude 25. září divadelní verze Hobita britského spisovatele J. R. R. Tolkiena. ČTK to dnes řekla mluvčí divadla Iva Lupková.

„V suterénu, kde bývala kotelna a sklad rekvizit, vznikla zbrusu nová Malá scéna. Tento prostor budou využívat hlavně loutkáři souboru Bajka, vznikat by tu ovšem mohly i alternativní kusy činoherních souborů české a polské scény," uvedla mluvčí Moravskoslezského kraje Nikola Birklenová. Náklady na stavbu ve výši 67 milionů korun uhradil ze svého rozpočtu právě kraj, který je zřizovatelem divadla.

Hejtmanův náměstek Lukáš Curylo (KDU-ČSL) uvedl, že prostor Malé scény bude možné využívat v budoucnu také na jiné menší kulturní akce, například besedy nebo koncerty. „V Českém Těšíně se tak rozšíří možnosti kulturního vyžití. Hlediště bude mít díky variabilitě zasedacího uspořádání kapacitu 80 až 100 diváků, což nabídne komornější atmosféru," řekl Curylo.

Nový divadelní prostor má také moderní zvukové a světelné vybavení. „Tvůrci jistě ocení i možnost pohrát si s půdorysem scény, který je díky pohyblivým segmentům podlahy variabilní a dá se různě měnit. Na Malé scéně primárně plánujeme uvádět inscenace pro děti, ale byl bych rád, kdybychom zde v budoucnu nazkoušeli i experimentální představení pro dospělého diváka," dodal ředitel divadla Petr Kracik.

První inscenací, kterou Těšínské divadlo na Malé scéně uvede, bude dnes odpoledne Velká policejní pohádka Karla Čapka v režii Víta Bruknera, s loutkami Pavla Skorkovského.

https://www.tdivadlo.cz/

Autor článku: ČTK: dvc, ktp