29.04.2012 21:02

Theatro NoD v Praze uvede premiéru inscenace Smrt a dívka

Theatro NoD v Praze uvedlo premiéru divadelní adaptace filmu Romana Polanského Smrt a dívka, který vznikl podle stejnojmenné hry Ariela Dorfmana. Na jevišti se objevila Hana Vagnerová, David ŠvehlíkJiří Ployhar. Inscenaci nastudovala režisérka Tamara Pomoriški, původem ze Srbska, která je absolventkou magisterského studia na Katedře alternativního a loutkového divadla pražské Divadelní fakulty.

Film i původní divadelní hra Smrt a dívka zachycují komorní drama tří postav - manželů Pauline a Gerarda Escobarových a lékaře Roberta Mirandy. Pauline v lékaři pozná vyšetřovatele, který ji před lety mučil a jehož nikdy nespatřila, a podaří se jí ho v domě zajmout.
Pro režisérku byl tento snímek příběhem o pomstě a hledání odpuštění. Jednoznačně však pro ni nevyplynulo, zda byl lékař skutečně tím krutým mučitelem, jehož v něm Pauline vidí. To je v tomto příběhu zdrojem tíživého napětí, které otázku viny a pomsty relativizuje.
Důležitou roli v inscenaci má hudební složka postavená na díle Franze Schuberta. Na jevišti proto herce živě doprovodí smyčcové kvarteto. Nejbližší reprízy se v Teatru NoD uskuteční 29. a 30. dubna.

Autor článku: ČTK: bor, vit