10.08.2021 10:56

THEATRUM KUKS 2021: multižánrový festival v Kuksu už podvacáté

Už podvacáté ožije ke konci srpna unikátní kukský barokní areál divadlem, vážnou hudbou či jedinečnými koncerty. Multižánrový festival THEATRUM KUKS slaví 20. narozeniny a letošní jubilejní ročník nabídne od 25. do 29. srpna 2021 bohatý program pro všechny generace. Během pěti dnů vystoupí osobnosti klasické hudby, oceňované divadelní soubory či spousta dalších umělců, třeba věnujících se tvorbě pro děti. Nechybí ani nabitý doprovodný program s diskuzemi, výletem, výstavami, landartovou instalací nebo pouličním divadlem.

Festival THEATRUM KUKS navazuje na tradici Kuksu jako hudebního, divadelního a uměleckého centra evropského významu. Hlavním krédem festivalu je víra v to, že baroko má mnoho společného s dneškem a i po 300 letech dokáže zaujmout, překvapit či pobavit. Nové a nečekané dimenze, ale také autentické interpretace v duchu doby barokní pak nechávají ožít unikátní genius loci kukského areálu a blízkého okolí.

„THEATRUM KUKS je bytostně spjatý s kukským údolím a jeho kulturním dědictvím, z něhož přímo vychází dramaturgie festivalu. Od jeho založení před 20 lety objevil pro laickou i odbornou veřejnost řadu původních děl vázaných na hraběte Šporka, hudebních i divadelních, která v obnovené premiéře představil. Stal se jedinečnou příležitostí pro bezbariérové setkávání umělců s umělci a umělců s veřejností. THEATRUM KUKS je prostor, v němž se z barokní inspirace rodí současné umění,“ říká ředitelka festivalu Kateřina Bohadlová.

Na 20. ročníku vystoupí například varhaník, pedagog i popularizátor Jaroslav Tůma, proslulý slovinský loutkář, hudebník a režisér Matija Solce či oblíbený soubor Ensemble Damian se svou nově zkomponovanou operou Piráti. Nebude chybět ani „nové baroko“ v podání Geisslers Hofcomoedianten, kteří jsou pevně vtisknuti v základech festivalu a představí koprodukční projekt Římská Lukrécie 2021, Zelenavého ptáčka či speciální novinku pro omezený počet diváků 27.

Spolupráce s Divadlem Continuo přinese výtvarně pohybové představení Hic Sunt Dracones, ale i několikadenní workshop v Braunově Betlémě. S dětským představením Kabinet zázraků neboli Orbis Pictus dorazí do Kuksu Naivní divadlo Liberec, Ensemble Sporck s Lukášem Vytlačilem vzdá poctu Johannu Philippu Kirnbergerovi, nebude chybět ani jedinečné vystoupení ve Šporkovské hrobce. Skupina Malina Brothers pak na závěr festivalu pokřtí své CD natočené v Kuksu pod názvem Baroquegrass na unikátním koncertu s hosty Robertem Křesťanem a Františkem Černým.

V rámci oslav 20. výročí festivalu se ve výstavní síni ve Staré radnici ve Dvoře Králové uskuteční výstava VTK20 (od 12. do 29. srpna), na níž se představí výtvarně činné osobnosti, které za zmíněné období jakýmkoliv způsobem ovlivnily program festivalu.

Doprovodný program Theatra Kuks 2021 nabídne pouliční divadlo, Barokování nejen s francouzskou spisovatelkou Anne Delaflotte Mehdevi, které v roce 2019 vyšel román Divadlo světla, komentované prohlídky výstavy linorytů Pavla Piekara či možnost navštívit audiovizuální prohlídku s binaurálním zvukem v Galerii loutek Jiřího Nachlingera. Ve spolupráci s Fakultou designu a umění Ladislava Sutnara ZČU vznikne světelná instalace, návštěvníci se mohou těšit i na barokní ohňostroj.

Program festivalu a další potřebné informace najdete na www.theatrum-kuks.cz. Vstupenky lze zakoupit v síti GoOut.net, část programu je zdarma.

Autor článku: Ondřej Roubínek