16.01.2007 00:00

Tisk mimo jiné o výběru ředitele Národního divadla

Praha 16. ledna (ČTK) - Bouřlivý spor o ředitele Národního divadla končí podle komentáře Hospodářských novin idylickou shodou. Výběrová komise, na jejíž obsazení si stěžovali herci i odborná veřejnost, naprostou většinou hlasů vybrala šéfa Divadelního ústavu a divadelního odborníka Ondřeje Černého.

"Vše zlé budiž zapomenuto, ke slávě národa! Vždyť proč by ještě někoho měl zajímat způsob, jakým byl vypsán konkurz na ředitele, když komise vybrala uznávaného specialistu, který vadí snad jen milovníkům konzervativního divadla. Důležité přece je, že v ND uhasnou vášně a začne se normálně pracovat. Takový pohled je jistě praktický, ale přehlíží jednu důležitou věc. Nový ředitel povládne divadlu dlouhých šest let!" upozorňuje deník.

Připomíná, že do problematického konkurzu se manažeři divadla nehrnuli. "Termín byl šibeniční, okolnosti podivné, politika nejistá. Od začátku bylo jasné, že se rozhodne mezi prozatímním ředitelem Janem Mrzenou a Ondřejem Černým. Jak ukázal výsledek, i to byl nerovný boj, přestože na Černém ležel stín skandálu s dvanácti miliony, které kvůli liknavosti jeho ústavu a ministerstva musel stát zaplatit," podotýká list.

Černý má podle něj slušný projekt, přesto se podle HN nelze ubránit dojmu, že řediteli největšího českého divadla jmenovanému na šest let by slušela mnohem větší legitimita. "Právě tu by měli žádat odpovědní politici, kterých se v časech, kdy se skoro nevládne, přirozeně nedostává. Nový pořádný konkurz by chodu Národního divadla v ničem neuškodil, ale novému řediteli by dal obrovskou morální sílu," soudí list. Nová ministryně kultury Helena Třeštíková podle něj dala přednost rychlému pragmatismu.

Lidové noviny se ptají, zda by nebylo pro Černého lépe, kdyby svou koncepci obhajoval v náročnější konkurenci a za normálních podmínek. "Za stavu, kdy je jasné, že ministr, který je momentálně v úřadu, tam bude i příští týden. A že se nekoná rychle jen proto, že se neví, jaký amok koho popadne zítra a která parta bude mít právě navrch," dodává autor poznámky. Soudí, že Třeštíková měla sebrat odvahu, říznout do živého a konkurz takzvaně odpískat.

Podle Mladé fronty Dnes učinila ministryně krok, který byl její možností, nikoliv povinností. "Nyní již Helena Třeštíková nese jasnou spoluzodpovědnost za to, co v Národním divadle nastane - bez ohledu na to, jak dlouho ministryní kultury bude," poznamenává list.

khj

Autor článku: ČTK