08.04.2009 00:00

Tisková a diskusní konference k příležitosti slavnostního uvedení české verze licencí

Dne 16. 4. 2009 budou na serveru organizace Creative Commons oficiálně spuštěny české licence Creative Commons. Od tohoto dne budou mít čeští autoři možnost svá díla vystavit pod českou verzi licence, vytvořenou v národním jazyce a v maximálním souladu s českým autorským právem. Tisková a diskuzní konference uvedení české verze licencí Creative Commons je součástí festivalu.

Kde: DigiLab Akademie výtvarných umění v Praze (aula)


Kdy: 16.4. 2009  10:00-16:00

Program:


10:00-10:45  Workshop aplikace licencí Creative Commons - Marek Tichý a Petr Jansa

11:00-12:00 Tisková konference a slavnostní uvedení české verze licencí Creative Commons - představení licencí: 

Vít Richter – Národní knihovna ČR

Marek Tichý – Iuridicum Remedium -  uplatnění CC pro nezávislé umělce,

Jan Pavelka (Svaz nezávislých autorů) - představení překladu Free Culture,

Adam Hazdra (Root.cz)

Hosté: Pavel Klusák (Respekt), Patrik Zandl (Lupa.cz) a Alek Tarkowski (CC Polsko)

13:00-14:15 Publicistický panel:
                       Patrick Zandl - Význam CC pro informační svobodu
                       Pavel Klusák - Creative Commons mezi mainstreamem a undergroundem
                       Adam Hazdra - Překlad Free Culture

14:30-16:00 Creative Commons panel:
                       Alek Tarkowski – Creative Commons - a global initiative
                       Petr Kadlec – Přechod Wikipedie na licence Creative Commons
                       Martin Čechura - Creative Commons na internetovém rádiu Radio23.cz

13:00-14:15 Publicistický panel

Patrick Zandl - internetový podnikatel, zakladatel  zpravodajského    serveru Mobil.cz a šéfredaktor portálu Lupa.cz.  Význam CC pro informační svobodu O tom, jak se myšlenka otevřených a sdílených zdrojů projevuje na informační svobodě a o tom, jak je důležité přehledné a jasné licencování děl. 

Pavel Klusák - hudební publicista, scénarista a překladatel Creative Commons mezi mainstreamem a undergroundem.


Zástupci mainstreamové kultury občas koketují s licencí Creative Commons - především jako znakem nezávislosti a trendového "fresh" mladého přístupu, který využívají jako marketingový a imagový nástroj. 
 
Adam Hazdra - zabývá se řízením inovací a produktovým managmentem. Je přispěvatelem nezávislých blogerů BuzzMag (buzzmag.cz).

Překlad Free Culture Adam Hazdra představí nekomerční open-source překlad knihy Free Culture (Svobodná kultura), který probíhá na pracovní wiki serveru Root.cz. Přiblíží hlavní myšlenky knihy a ukáže, proč je důležité, abychom se jí zabývali. 

14:30-16:00 Creative Commons panel 

Alek Tarkowski – sociologický pracovník v Interdisciplinárním centru pro výpočetní a matematické modelování varšavské Univerzity, kde vede Creative Commons v Polsku. Je členem poradního sboru předsedy vlády Polské republiky. Creative Commons - globalní iniciativa Prezentace přiblíží rozdíly jednotlivých aktivity celosvětové sítě Creative Commons, kterou založila americká organizace Creative Commons a rozšířenou sítí partnerů ve více jak 50 státech. Autor představí klíčové projekty jako Science Commons nebo CC Learn. Dále se Alek Tarkowski zaměří na polský projekt Creative Commons, který běží již pět let. Příspěvek zakončí právní rovinou licencí, stavem kultury, vzdělávacích a výzkumných oblastí a projektům, které pracují na poli svobodné kultury v Polsku. 

Petr Kadlec – je nejdéle působícím správcem české Wikipedie. Je také členem občanského sdružení Wikimedia ČR. Přechod Wikipedie na licence Creative Commons Wikimedia přecházejí na licenci Creative Commons Attribution Share-alike (CC-BY-SA), autor vysvětlí, proč byla zvolena právě tato licence, a shrne aktuální stav a očekávaný další postup přechodu. 

Martin Čechura - dlouholetý člen soundsystému AKA.IO (http://aka.io), zakládající člen SNA, jeden ze správců internetového Radia23.cz Creative Commons na internetovém rádiu Radio23.cz Radio23.cz vysílá od roku 2004 výhradně hudbu autorů, kteří nejsou zastupováni kolektivními správci autorských práv. Licence Creative Commons bude vhodným nástrojem jak jednoznačně vyjasnit autorské vztahy. Správci rádia připravují pro autory hudby uživatelsky přátelské začlenění licence CC v rámci svého projektu internetového rádia.


O licencích Creative Commons:
Přístup k autorským dílům je na jedné straně snadnější především díky internetu, na druhé straně je stále více regulován složitou legislativou ve prospěch zájmů držitelů autorských práv. Jedinec se tak často dostává do situace, kdy k dílu přistupuje za značné právní nejistoty. Vzrůstá potřeba jasně a srozumitelně deklarovat podmínky za jakých je možno zacházet s konkrétním zveřejněným dílem.

Licence Creative Commons (CC) vycházejí z jednoduché myšlenky: autor sám učiní rozhodnutí, za jakých své dílo zveřejní a jejich prostřednictvím tyto podmínky srozumitelně vyjádří. Využitím licencí CC navíc dochází k rostoucím tendencím v oblasti sdílení, šíření a remixování autorských děl v souladu s platnou legislativou, což se mimo jiné odráží ve vytváření lepších podmínek pro tvůrčí aktivity každého občana.

Konferenci organizují: Národní knihovna ČR, Iuridikum Remedium a DigiLab AVU v rámci festivalu Multiplace. http://dl.avu.cz http://www.multiplace.org
Kontakt: František Zachoval digilab@avu.cz, Lukáš Gruber Lukas.Gruber@nkp.cz

Zdroj: Ministerstvo kultury ČR

Autor článku: redakce