18.09.2004 00:00

Tisková zpráva Středočeského divadla Kladno

Ohlédnutí za sezónou 2003/2004

  Před dvěma lety nastoupilo ve Středočeském divadle Kladno nové vedení v čele s ředitelkou Blankou Bendlovou a uměleckým šéfem Petrem Svojtkou. Jako jeden ze základních cílů si vytyčilo daleko větší otevřenost divadla obyvatelům Kladna a okolí tak, aby se stalo naprosto nedílnou a nepostradatelnou součástí společenského a kulturního života města a regionu, jako tomu je v mnoha ostatních městech České republiky. Ruku v ruce s tímto cílem šla i snaha rozšířit diváckou obec, a to především o mladší věkové kategorie. Ukázat jim divadlo jako živé umění, živé médium. Jsme rádi, že po se dvou letech zcela jasně ukazuje, že naše snaha nebyla marná a že zvolená cesta nese již první pozitivní výsledky.


Statistika návštěvnosti

 Srovnáme-li čistě statisticky poslední 3 sezóny dojdeme k následujícím závěrům: Oproti sezóně 2001/2002 (rok před nástupem současného vedení) vzrostl v sezóně 2002/2003 počet diváků na představeních SDK na vlastní scéně (tj. v Kladně) o 46,12%, v sezóně 2003/2004 (sezóna minulá) oproti 2001/2002 dokonce o rekordních 68,03%. Používání statistiky v uměleckých oborech bývá vždy trochu iluzorní, nicméně si myslíme, že tato čísla nepotřebují další komentář.

Sezóna 2001/2002 100,00%
Sezóna 2002/2003 146,12%
Sezóna 2003/2004 168,03%


Premiéry uplynulé sezóny

 Jsme rádi, že všechny inscenace, které jsme v uplynulé sezóně připravili a nastudovali si drží vysoký umělecký standard – jinými slovy, za vším, co jsme vyprodukovali si plně stojíme a těší nás, že se nemáme za co stydět.
Sezónu 2003/2004 jsme zahájili českou premiérou dramatizace skvělého humoristického románu anglického autora Kingsleye Amise Šťastný Jim (dramatizace Petr Vydra, režie Petr Svojtka). Živý humor inscenace u diváků zabodoval a inscenace byla vybrána na tradiční Grand festival smíchu do Pardubic.
Následoval přepis klasického románu velikána světové literatury Fjodora Michajloviče Dostojevského Zločin a trest (česká premiéra dramatizace Jakuba Korčáka, který byl rovněž hostujícím režisérem inscenace). Věčně aktuální téma bylo nově zpracováno s tím, že se neakcentovala pouze hlavní postava, což přineslo nový výklad, který diváky rozhodně zaujal.
 V závěru roku 2003 jsme ještě uvedli zcela novou hru napsanou speciálně pro kladenské divadlo. Byly to České vánoce Jiřího Janků. Šlo o netradiční vánoční hry pojednávající o tom, jak to mohlo vypadat, když do nejmenované vsi v České kotlině dorazila zpráva o narození Spasitele (režie Petr Svojtka). Inscenace byla vysoce hodnocena kritikou a vyvolala poměrně živou polemiku o naší národní povaze a vztahu Čechů k vánocům a křesťanství vůbec. Toho si velice ceníme, neboť divadlo tu není jen proto, aby „hladilo po duši“, ale aby také nutilo k zamyšlení nad sebou samými.

 První premiérou roku 2004 byla převleková hudební komedie Kdekdo to rád horké, kterou na motivy známého filmu napsal a také režíroval Miroslav Hanuš. Ztřeštěná hra plná převleků, mafiánů a hot jazzu, doplněná o originální dámský orchestr, se podle očekávání stala opravdovým diváckým hitem sezóny.
Další premiérou byla inscenace hry současného mladého irského dramatika Martina McDonagha Kráska z Leenane v režii Ondřeje Zajíce. Přiznáme, že jsme velmi napjatě očekávali, jak kladenské publikum toto přeci jen poněkud drsnější drama přijme. K našemu velkému potěšení byla odezva velmi pozitivní a hra v divácké anketě o nejoblíbenější inscenaci sezóny obsadila druhé místo.
Pro naši komorní scénu, takzvané Divadlo Na Točně (kapacita cca 100 míst), jsme v uplynulé sezóně připravili vrcholnou aktovkou francouzsky píšícího dramatika rumunského původu Eugèna Ionesca s názvem Židle. Režie se ujala mladá režisérka Kateřina Dušková, která do rolí dvou stařečků obsadila mladé herce Veroniku Pavlasovou a Jaroslava Slánského. Hra patří k tomu nejlepšímu, co přinesla éra absurdního divadla a jak reakce diváků naznačují, má rozhodně co říci i dnes.
Za jednu ze stěžejních inscenací uplynulé sezóny považujeme Shakespearova Richarda III. v režii Petra Svojtky. Jde o tragédii odhalující bezpáteřný kariérismus a mechanismus, z něhož se rodila moc panovníka, ale také okamžik jeho pádu, kdy se stane obětí zla, které uvedl do pohybu. V této inscenaci dostal prostor téměř celý herecký soubor a dominuje jí výkon Hynka Čermáka v titulní roli. Tato profilová inscenace byla vybrána dramaturgií přehlídky regionálních divadel České divadlo, aby v letošním ročníku reprezentovala kladenskou scénu.
Poslední premiérou uplynulé sezóny byl Sluha dvou pánů Carla Goldoniho. Tuto slavnou hru založenou na principech komedie dell´arte nastudoval režisér Štěpán Chaloupka. Zvláštností inscenace bylo, že se odehrávala pod širým nebem. Našim záměrem bylo oživit v letních měsících prostory zrekonstruovaného zámeckého parku a vytvořit v tomto překrásném prostředí novou netradiční scénu SDK pod širým nebem. Několik příjemných večerů a pozitivní divácký ohlas jsou dokladem toho, že se nám tento záměr zdařil.



SDK na divadelních festivalech

  Kromě představení na domácí scéně se Středočeské divadlo představilo divákům na zájezdech v desítkách měst. Těší nás zejména účast na divadelních festivalech. V srpnu 2003 jsme se představili na Pražském hradě v rámci Letních Shakespearovských slavností s inscenacemi Jak se vám líbí a Romeo a Julie. V prosinci jsme v rámci přehlídky regionálních souborů České divadlo odehráli ve Švandově divadle v Praze úspěšný muzikál Šakalí léta. Na jaře nás reprezentoval Šťastný Jim na Grand festivalu smíchu v Pardubicích a Pinocchiova dobrodružství na festivalu dětských představení Dítě v Dlouhé v Praze. A na závěr sezóny jsme ještě představili na mezinárodní přehlídce Divadlo evropských regiónů v Hradci Králové. V průběhu celé sezóny jsme navíc úspěšně hostovali v Divadle pod Palmovkou s muzikálem Šakalí léta.

Mimoinscenační aktivity

 Snaha o další popularizaci divadla nás vedla k tomu, že jsme vymysleli a uspořádali i celou řadu mimoinscenačních aktivit. Proto byla uplynulá sezóna vedle klasického repertoáru obohacena o celou řadu dalších divadelních akcí, které se setkaly se značným diváckým ohlasem. Nad rámec dramaturgického plánu jsme připravili speciální vánoční a silvestrovské představení, jakož i program ke Světovému dni divadla pro děti a mládež. Novinkou byl únorový 1. Ples v činohře, kdy se jeviště proměnilo v taneční parket a celé divadlo nabídlo svým návštěvníkům netradiční příjemnou zábavu. Stejně tak nová byla soutěž pro žáky základních a středních škol s názvem Podívejte divadlo, ve které mohli literární, výtvarnou či dramatickou formou vyjádřit svůj zážitek spojený s návštěvou našeho divadla. Je potěšitelné, že odezva této soutěže byla veliká a v červnu, při slavnostním vyhlašování a přehlídce vítězů, praskalo divadlo ve švech. A na úplný závěr divadelní sezóny jsme připravili druhý ročník Malých kladenských Dionýsií, které byly snad ještě úspěšnější, než vloni. Letos jsme vymysleli nový (soutěžní) model a můžeme bez nadsázky říci, že se Dionýsie staly velkým regionálním svátkem divadla. Je potěšitelné, že zájem o všechny divadelní akce rostl, což bereme jako důkaz toho, že naše snaha zapsat se výrazněji do povědomí obyvatel regionu se setkala s úspěchem.

Shrnutí
 

  Velmi pozitivní je zjištění, že herecký soubor snahu nového vedení přijal za svou a svým profesionálním přístupem ji pomáhá realizovat. Je to důležité především proto, že divadlo je záležitostí týmovou. I když je věkový průměr našeho uměleckého souboru nízký, zdá se, že je to kolektiv velmi silný a kvalitní, který nám leckterá divadla mohou závidět.
Pokud to vše shrneme, uvedli jsme v sezóně 2003/2004 osm premiér – plná polovina z nich byla současně českými premiérami – ať už šlo o zcela nové hry či nové dramatizace. Máme za to, že i tato skutečnost hovoří o jisté specifičnosti Středočeského divadla, kterou bychom chtěli zachovat i do dalších sezón. O úspěšnosti inscenací premiérovaných v minulé sezóně hovoří též fakt, že všechny – i ty divácky nejvíce exkluzivní – zůstávají na repertoáru do další sezóny, což v minulých letech nebývalo zvykem. Na repertoáru zůstávají i divácké hity předchozích sezón Lakomá Barka s již více než 110 reprízami, Šakalí léta, Romeo a Julie a pohádky Zlatovláska a Pinocchiova dobrodružství. Když k tomu všemu přičteme řadu již výše uvedených mimoinscenačních aktivit, dá se říci, že záměry nového vedení nezůstávají jen na papíře, a že se kladenské divadlo stává živým kulturním centrem regionu. A nejen to, svou snahou reagovat na aktuální divadelní dění se Středočeské divadlo v Kladně mezi ostatními českými divadly rozhodně neztratí.
Výhledy na sezónu 2004/2005

V sezóně 2004/2005 pokračuje Středočeské divadlo Kladno v budování žánrově i tematicky pestrého repertoáru se snahou autenticky oslovit široké divácké spektrum. Zároveň však usilujeme o návaznost na jednotlivé dramaturgické linie, o systematické rozvíjení kvalit uměleckého souboru, o reflexi současného světa a společnosti i o reakci na výrazné tendence současného dramatu a divadla vůbec.

Zahájení 90. sezóny SDK

Prologem pro nadcházející sezónu se staly Kladenské shakespearovské slavnosti, v jejichž rámci jsme v prostorách zámecké zahrady uvedli inscenace Romeo a Julie, Jak se vám líbí a Richard III. Přálo nám nejen počasí, ale i zájem diváků, a tak jsme vstoupili do nové sezóny příjemně.
Slavnostní zahájení jubilejní 90. sezóny Středočeského divadla Kladno proběhne 11. září 2004 speciálním představením …nejen pro věrné diváky… Návštěvníci divadla se v něm vskutku zábavnou formou mohou seznámit s utajenými zákoutími divadla i s jednotlivými fázemi vzniku inscenace, a to řekněme nejen z lícové strany, ale i z té rubové. V druhé části představení zhlédnou mikrokomedii Hercův zlý sen. Večer doplní i písničky z úspěšných hudebních inscenací SDK.

Premiéry letošní sezóny

První premiéra sezóny 2004/2005 navazuje na dramaturgickou linii klasických ruských her. Po loňském Zločinu a trestu jsme nyní zvolili komedii a to ve světovém měřítku jednu z nejhranějších. Revizor Nikolaje Vasiljeviče Gogola v režii Petra Svojtky (premiéra 9. října 2004) zůstává sice situován do Ruska první poloviny devatenáctého století, ovšem nemilosrdný, kritický pohled a výsměch lidské malosti, slepému prospěchářství a paranoie z nečistého svědomí z něj činí i po více než sto padesáti letech navýsost živou a živorodou skutečnost. V roli hlavní roli Chlestakova se představí nový člen souboru Vasil Fridrich, který k nám přichází z pražského Švandova divadla. Kladenští diváci jej mohou znát jednak jako Kubáta z Lakomé Barky nebo jako pohotového moderátora obou ročníků Malých kladenských Dionýsií.
27. listopadu 2004 vstoupí na jeviště SDK opera – a ne jedna, dokonce několik najednou. Do jediného večera se díky mírné nadsázce a velké zkratce podařilo autorovi Jiřímu Janků vtěsnat hned všech devět oper Bedřicha Smetany. Ve světové premiéře inscenace Bedřich Smetana: Greatest Hits tak našim divákům nabídneme průřez operní tvorbou českého velikána. Věříme, že vedle pobavení diváků se nám podaří, pokud nejsou právě odborníky na operní tvorbu, také rozšířit jejich hudební obzory.
S nejaktuálnějšími tendencemi současné světové dramatiky bychom diváky rádi seznámili skrze hru mladého avšak již světově proslulého autora Joea Penhalla Střela (premiéra 4. prosince 2004). Režie provokujícího rodinného dramatu, které bývá pro své téma nazýváno „novodobou Smrtí obchodního cestujícího“, se ujme Natálie Deáková (do povědomí odborné i laické divadelní veřejnosti vstoupila svoji absolventskou inscenací v DISKu – Polaroidy Marka Ravenhilla, které se staly skutečnou událostí sezóny). Tuto hru uvádíme v české premiéře a doufáme, že zaujmeme i mladou diváckou generaci.
Další příslušník mladé režisérské generace, stálý člen Studia Studia Ypsilon Jiří Havelka, přijal nabídku k hostování v SDK a rozhodl se nejen pro naše nejmladší diváky zpracovat proslulý dobrodružný román Julese VernaDěti kapitána Granta (premiéra 5. února 2005). Ve vlastní divadelní adaptaci klade především důraz na imaginativnost, divadelní fantazii a netradiční jevištní pojetí.
Konfrontaci idylické představy a skutečných událostí kolem černobílých filmů první republiky a jejich hvězd nabídneme ve světové premiéře inscenace hry Jiřího Janků a Pavla Taussiga Hvězdné nebe nad Barrandovem … a mravní zákon v nás (premiéra 2. dubna 2005). Hra je jakýmsi fiktivním dramatem opírajícím se o skutečné osudy velkých hvězd, které dnes známe už pouze z pamětnických filmů. V inscenaci, jejímž režisérem bude Petr Svojtka, nebudou chybět známé melodie stříbrného plátna. Touto inscenací bychom rádi navázali na diskusi k tzv. „české otázce“, kterou jsme zahájili již v minulé sezóně inscenací České vánoce.
Ani letos neopomeneme obohatit repertoár naší klubové scény Divadla Na Točně. Zrada Harolda Pintera (premiéra 16. dubna 2005) je precizně propracovaným dramatem milostného trojúhelníku, v němž se dva muži a jedna žena snaží vyrovnat s city zrazovanými, opětovanými i opět zatracovanými. Lákavou příležitost k hojnému využití nejjemnějších detailů herecké techniky, jež může nabídnout pouze komorní prostor, pomůže našim hercům využít režisér Jakub Korčák, s jehož prací se naši diváci mohli seznámit v minulé sezóně (Zločin a trest).
Přicházející léto uvítáme opět v prostorách zámecké zahrady, kde jsme letošní sezónu zahajovali již zmíněnými Kladenskými shakespearovskými slavnostmi. Režisér Pavel Šimák nechá ožít další Shakespearovy postavy – tentokrát ze hry Sen noci svatojánské (premiéra 11. června 2005). Věříme, že magická komedie o spletitých cestách lásky a ne zcela zřejmé hranici mezi snem a skutečností, o jejich neustálém prolínání, naše diváky především pobaví.

SDK na divadelních festivalech

 V prosinci představí SDK své inscenace pražskému publiku. 19. prosince to bude Richard III. v rámci přehlídky České divadlo, pořádané agenturou Foibos (ve Švandově divadle). Na přehlídku vánočních her v Divadle Minor jsme byli pozváni s inscenací České Vánoce (22. prosince 2004). V jednání jsou i další prestižní divadelní festivaly.

Mimoinscenační aktivity

  I přes nabitou divadelní sezónu budeme pokračovat v našich mimoinscenačních aktivitách. V listopadu uspořádáme Den Středočeského divadla, při němž především oslavíme jubilejní 90. sezónu. Součástí večera bude obnovená premiéra inscenace České vánoce. V jeho rámci bude též promítnut dokument o našem divadle.
Vánoce i Silvestra chceme našim divákům zpříjemnit představeními České vánoce (hrajeme 26.12.) a Kdekdo to rád horké (31.12.). V lednu poté vyzveme naše diváky k tanci při druhém Plesu v činohře. V průběhu roku budeme nadále pokračovat v čerstvě zahájené tradici různých anket a soutěží.
Rozloučení se sezónou si již prakticky nikdo z nás (a doufejme ani našich příznivců) neumí představit bez Malých kladenských Dionýsií, k jejichž třetímu ročníku nás letošní sezóna dovede. Věříme, že nejenom ony, ale i celá nadcházející sezóna bude jedním velkým a především inspirativním divadelním svátkem pro všechny milovníky divadla, nejenom Středočeského.

obchod@divadlokladno.cz

Autor článku: příspěvky veřejnosti