14.04.2023 10:07

To se mi snad jen zdá: Sen noci svatojánské, komedie o (ne)lásce v Divadle pod Palmovkou

Divadlo pod Palmovkou uvede 21. 4. 2023 premiéru inscenace Sen noci svatojánské. Režie divácky nejoblíbenější a nejhranější z komedií Williama Shakespeare se ujal umělecký šéf divadla Michal Lang. Na dubnovou premiéru přijal osobní pozvání Martin Hilský, překladatel textu a význačný český shakespearolog, který 8. dubna oslavil 80. životní jubileum.

Les, do kterého utíkají postavy hry, jsme proměnili v současnou podobu lesa. Je zaneřáděný, špinavý, jen s pahýly stromů. Ale v Shakespearově hře nejde jen o les jako takový, ale také o podvědomí. O to, co se odehrává v našich hlavách. I když to mnohdy ani nevíme. V inscenaci nově pracujeme s videomappingem, takže jde o vizuálně silnou, magickou až psychedelickou podívanou,” komentuje chystanou inscenaci její režisér Michal Lang.

„Představení je rytmické, je tam tanec, zpěv, jde de facto o pohybové divadlo,“ říká Denny Ratajský, herec Puka, hlavního iniciátora děje. „Je to joker, který mísí dobro a zlo, lásku a nelásku. V jeho postavě vedu dialog sám se sebou, což je pro mě opravdu novinka.“

 „Sny mohou být přívětivé a milé, ale přijde určitý typ proměny a stanou se pravým opakem. Sen noci svatojánské je rozhodně hra nevlídná vůči ženám, muži rozhodují o jejich životech. Slovo ženy nemá žádnou váhu. A pokud se vzepřou, dopadnou jako Titanie, na které se Oberonova krutost podepíše nejvíc,“ říká dramaturgyně Iva Klestilová.

Oberon se pohádal s Titánií a poručil Pukovi, aby našel kouzelnou květinu, která umí vyvolat lásku. Ale ne proto, aby se Titánie do Oberona znovu zamilovala, ale aby se zamilovala do kohokoliv. Třeba do osla. Do už tak barvitého příběhu se připletou ještě dvě milenecké dvojice, a Puk jim ve snu potře oči kouzelnou květinou. Les, ve kterém všichni bloudí, je najednou plný snů, ze kterých jde strach, a Oberon s Pukem raději rychle dávají věci do pořádku.


Sen noci svatojánské

překlad: Martin Hilský
režie: Michal Lang
dramaturgie: Iva Klestilová
scéna a kostýmy: Miroslaw Kaczmarek
video design: Natan Berkowicz
hudba: Sebastian Lang
pohybová spolupráce: Maćko Prusak

hrají: František Mitáš, Rozálie Malinská, Jaroslav Blažek, Jakub Albrecht, Pavla Gajdošíková, Barbora Kubátová, Ivan Jiřík, Martin Hruška, Jan Teplý, Jakub Albrecht, Martin Němec, David Hirschkorn, Daniel Krečmar, Ondřej Veselý, Vendula Fialová, Denny Ratajský, Martina Krátká, Vojtěch Fülep

Premiéra: 21. dubna 2023 od 19.00 v Divadle pod Palmovkou

www.podpalmovkou.cz

Autor článku: Marie Kobrlová