04.01.2007 00:00

Tom Stoppard přijede do Prahy na premiéru své hry Rock'n'roll

Praha 4. ledna (ČTK) - Britský dramatik českého původu Tom Stoppard se 22. února v historické budově Národního divadla v Praze zúčastní české premiéry své hry Rock'n'roll. Mluvčí činohry Tomáš Staněk ČTK řekl, že herci už s režisérem Ivanem Rajmontem inscenaci zkoušejí. Objeví se v ní David Prachař, Alois Švehlík, Miluše Šplechtová, Lucie Žáčková, Jan Hartl, Petra Špalková, Ondřej Pavelka a další.

Vůbec prvního uvedení Stoppardova textu se loni v červnu zúčastnil v Londýně bývalý prezident Václav Havel s chotí Dagmar a spolu s nimi například Mick Jagger z Rolling Stones a bývalý generální tajemník NATO George Robertson. Hra, která začíná v Cambridgi těsně po vpádu sovětských vojsk do Československa v roce 1968 a končí koncertem "Stounů" na pražském Strahově 19. srpna 1990, totiž využívá historie Československa, ale z dvojí perspektivy československých disidentů a anglického levicového intelektuála. České nastudování se objeví v překladu Jitky Sloupové na scéně Jozefa Cillera a v kostýmech Petera Čaneckého. Příběh těží z dramatického rozdílu mezi až idylickým vývojem v Anglii a opačnou situací v Československu, kde se rokenrolová skupina stala symbolem odporu vůči komunistickému režimu. "Budeme prvním divadlem na kontinentě, které hru po premiéře v Londýně představí," řekl v létě šéf činohry Michal Dočekal.

Stoppard označuje v předmluvě ke svému textu Milana Kunderu za svou inspiraci. Přiznává, že původně se hlavní postava měla jmenovat Tomáš, stejně jako on sám, ale i stejně jako hrdina Kunderova románu Nesnesitelná lehkost bytí.

Stoppard se narodil v roce 1937 ve Zlíně jako Tomáš Straüssler. Ačkoli Československo opustil s rodinou ještě jako nemluvně a česky nemluví, jeho zájem o problémy rodné země je dlouhodobý. Už v roce 1977 napsal hru Profesionální faul o českých disidentech, v roce 1979 následoval Cahoot's Macbeth (Krhútúv Macbeth), inspirovaný Kohoutovou verzí Macbetha pro bytové divadlo Vlasty Chramostové. Rock'n'roll je už třetí hrou věnovanou reflexi komunistické diktatury v Československu. Jednotlivé lidské osudy v ní líčí na pozadí doby, v níž jsou nuceny se utvářet. A tak někomu StB rozbije rockové desky, jiný umírá na rakovinu, někdo skončí ve vězení a další prohraje souboj se svým svědomím. Ale jenom jednou v životě je možné zažít koncert Rolling Stones před vyprodaným Strahovem.

Tom Stoppard se před dvěma lety v Praze zúčastnil oslav 80 let českého PEN klubu. V létě roku 2004 si užíval pobyt na Letní filmové škole v Uherském Hradišti, kdy měl největší radost z české kuchyně. Před devíti lety se v pražském Divadle Komedie zúčastnil české premiéry své Arkádie.

Jiří Borovička kš

Autor článku: ČTK