09.08.2001 00:00

Totální multikulturní směs v Divadle Archa

Mezinárodní multimediální projekt Total Masala Slammer - Heartbreak No 5 zahájí 17. srpna své evropské turné v pražském Divadle Archa.

Total Masala Slammer Heartbreak No 5 (Zlomené srdce č. 5)

Michael Laub/Remote Control Productions, Tilburg-New York

17., 18. a 19. srpna ve 20.00

Evropsko-americko-indický multimediální divadelní projekt kombinující tanec, činohru, videoprojekci, výtvarné instalace a hudbu. Vizuální a pohybová konfrontace J. W. Goetha, Bollywoodu a tradičního indického umění kathak v příběhu romantické lásky.
Projekt vznikal od roku 1999 na trase mezi Berlínem, New Yorkem a indickou Bombají. Jeho uvedení předcházela pečlivá příprava s indickými umělci, řada zkoušek, konkursů v Evropě a na uměleckých školách v Indii. Herecké obsazení zahrnuje jak americké a evropské herce, tak i indické tanečníky a performery. Světová premiéra projektu proběhne 10. srpna 2001 v Berlíně v Hebbel-Theater. Po pražských představeních bude projekt uveden v Zürichu, Aarhusu a Benátkách.
Proslulý belgický režisér Michael Laub vychází ze své fascinace dvěma extrémy indické kultury: na jedné straně čistota klasického indického tance a umění kathak, na straně druhé trivialita mýdlových oper a kýčovité televizní seriály vycházející z produkce Bollywoodu - indické obdoby amerického Hollywoodu. Bollywoodské seriály jsou plné vyhrocených motivů - romantických lásek, násilí, zamilovanosti a krve, vyvolávají v divácích silné emoce - smích, pláč, hrůzu … Jejich smícháním vzniká originální směs - masala. Michael Laub inscenuje příběh romantické lásky, který se pohybuje na nejzazších hranicích tohoto žánru - je konfrontací textu J. W. Goetha a typické Bollywoodské mýdlové opery. Total Masala Slammer kombinuje tragédii a trivialitu, fikci s realismem, tanec a činohru, hudbu a výtvarné prvky.
Projekt je spojením několika vypravěčských rovin: mýdlové opery v Bollywoodském stylu z pera indického filmového scénáristy Anjuma Rajabaliho a Michaela Lauba, taneční část kombinuje nejrytmičtější a nejsmyslnější indický tanec kathak, jejíž autory jsou dva indičtí taneční mistři, s moderním západním pohybovým uměním. Text představení je částečně výsledkem improvizace členů souboru na téma neopětované lásky, částečně vychází z díla J. W. Goethe "Utrpení mladého Werthera" a z indické klasické literatury. Západní hudba Larryho Steinbacheka se prolíná s původním zpěvem indického mistra kathaku, s indickými rágami a s živou hudbou hranou na tabla. Pro projekt vznikly původní kostýmy na pomezí tradičních indických kostýmů a západního designu. Vytvořila je Bhanu Athaiya, která za své návrhy pro film Gandhí obdržela v r. 1982 Oskara. Choreografii vytvořili významný americký choreograf Dennis O´Connor, Sunayana Hazarilal a Kumudini Lakhia.

Koncept, režie: Michael Laub
Umělecký konzultant: Marina Abramovic, Amrit Ganger
Hudba: Larry Steinbachek, Atul Desai, Sunayana Hazarilal, Kumudini Lakhia
Světelný design: Nigel Ewards
Choreografie: Dennis O´Connor, Sunayana Hazarilal, Kumudini Lakhia, Michael Laub, soubor
Texty: Michael Laub, soubor a úryvky z díla J. W. Goethe Utrpení mladého Werthera
Scénář mýdlové opery: Anju Makhija, Kavita Murker
Kostýmy: Bhanu Athaiya, Kris Kremberg
Kostýmy kathak: Sunayana Hazarilal, Kumudini Lakhia
Umělecký konzultant v Indii: Amrit Gangar
Video sekvence:

Digitální kamera: Marina Abramovic

Digitální kamera: Eva Marie Helfrich

Betacam kamera: K. K. Mahajan, Arun Sharma

Hrají: Ashok Balakrishnan, Lara Benusis, Shrutee Butle, Priti Chaudhary, Richa Chinoy, Anuska Dantur, Astrid Endruweit, Hildigunn Eydfinsdottir, Biru Bireshwar Gautam, Pradeesh Kizhakkan, Dennis O´Connor, Vinay Peshave, Anar Shah, Stephanie Weyman, Greg Zuccolo
Hráč na tabla: Nakul Mishra

Představení vzniká v koprodukci:
Hebbel-Theater, Berlin - Rotterdamse Schouwburg - Arts International, New York - Zürcher Theater Spektakel - Szene Salzburg - Remote Control Productions, Tilburg - New York

Projekt podpořily Fonds voor de Podiumskunsten, Den Haag, Hauptstadtkulturfonds der Bundesrepublik Deutschland a Auswärtiges Amt.
Pražská představení podpořilo Hlavní město Praha.

Vstupenky: Divadlo Archa, Ticketpro, Ticket Art

Mediální partneři: Nový Prostor, The Prague Post, Houser

Další informace a fotografie naleznete na www.archatheatre.cz nebo na www.hebbel-theater.de.
Kontakt:
Silvie Marková
Divadlo Archa
tel.: 21 71 61 09
fax: 21 71 66 66
mobil: 0604/74 86 99
e-mail: silvie.markova@archatheatre.cz

Autor článku: redakce