06.10.2004 00:00

Tramtarie v říjnu připraví tři nové premiéry

Nově vzniklé divadlo Tramtarie, působící v hodolanském divadle v Olomouci, se poté, co 21. září zahájilo svůj provoz premiérou inscenace hry Tramvaj do stanice Touha v režii Romana Groszmanna, představí olomouckému publiku v průběhu měsíce října hned třemi novými inscenacemi.

Hned 6. října bude mít premiéru v režii Bc. Kamila Bystřického inscenace hry René Havelky Nasredin. Pod pseudonymem René a kol. se kromě režiséra samotného skrývá i řada pozoruhodných hereckých osobností, které se v inscenaci objeví. Zetel se totiž tentokrát rozhodl nespoléhat jen na herecké síly souboru a přizval ke spolupráci pětici předních hanáckých ochotníků – ing. Havelku, ing. Kubečku, doc. Svitáka., Mgr. Kouníka a Josku. Inscenace, vznikající velmi volně na motivy známých legend o tureckém mudrci Nasredinovi, by měla rehabilitovat sílu hanáckého lidového divadla a stát se skutečně dílem, které je „hratelné kdekoli, kdykoli, s kýmkoli a jakkoliv dlouho“, jak praví podtitul inscenace. A jak by shrnul zamýšlené poselství inscenace sám režisér? „Variabilita, důslednost, láska.“, odpovídá Bystřický.

15. října se na repertoáru objeví inscenace Večer malých bojovníků. Dvě monodramata, vzniklá původně jako klauzurní práce na JAMU, se pro svou vydařenost změnily v regulérní inscenace. První hru večera, nazvanou Živé dřevo aneb Co se děje u Luboše v kapse a vzniklou na základě skutečné příhody skutečného brněnského dramaturga Luboše S., napsal a režíroval Jiří Hájek, jedinou a titulní roli ztvárnila Petra Nakládalová. Hru druhou, monodrama Alda, vzniklou na základě skutečných zážitků mladých mužů přicházejících zvolna do Kristových let, napsal a režíroval Milan Kaplan, roli Aldy ztvárňuje Petr „Halda“ Halíček.

Vzniklá kompozice však objevila pozoruhodnou souvislost mezi oběma texty – nabízí –li první část večera pohled na skrytá přání, touhy a frustrace ženského světa, odehrává se v druhé části totéž ve světě mužském.

Poslední premiérou měsíce se pak stane 26. října dnes už klasická česká tragikomedie Ladislava Smočka Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho - znovu v režii uměleckého šéfa Zetela. Inscenace, která měla na jaře premiéru ve Studiu Marta JAMU a stihla se zúčastnit úspěšně už několika festivalů (Evropští sousedé – evropská dramatika 2004 Lodž, Setkání/Encounter Brno, Lomnické kulturní léto, TEMPUS ART 2004 Rožňava), však bude v Tramtarii uvedena v zbrusu nové „olomoucké verzi“, především s výrazně pozměněným obsazením. Konstantou inscenace však zůstává Roman Groszmann v titulní roli – sám režisér na otázku, proč by Smočkovu hru bez něj neinscenoval, odpovídá lapidárně: „Bo si myslim, že je nejlepši.“

Jan Šotkovský

sotkovsky@divadlotramtarie.cz

Autor článku: příspěvky veřejnosti