23.05.2012 10:20

Tři jubilejní reprízy uvedou ve čtvrtek pražská divadla

Hned tři jubilejní reprízy uvedou tento čtvrtek pražská divadla. Už odpoledne se v Divadle u Valšů objeví 100. repríza představení hry držitele Pulitzerovy ceny Johna Patrika Manžel pro Opalu s Lubomírem Lipským, Květou FialovouNaďou Konvalinkovou. Luba Skořepová vystoupí večer v Rokoku v monodramatu César a Drana a ve stejném čase bude na jevišti Švandova divadla postopadesáté uvedena inscenace dánské komedie Kdo je tady ředitel?Michalem Dlouhým v titulní roli.    

Hra Manžel pro Opalu pojednává o věcech ne vždy veselých, jako je například stáří nebo samota. Opala hledá manžela, a to nikoliv pro sebe, ale pro svou přítelkyni Růženku. Odepíše na přitažlivý inzerát a ženich se skutečně dostaví. Je jím 95letý bývalý kapitán Money, který utekl z domova pro přestárlé. Opala mu poskytne přístřeší a pomůže vypálit rybník chamtivým příbuzným. "Divadlo u Valšů funguje od roku 2004 a je provozováno občanským sdružením Život 90," uvedla mluvčí této scény Michaela Jendeková.    

Monodrama César a Drana mělo premiéru před pěti lety. Jeho autorkou je Kanaďanka Isabella Doréová, která v Praze zhlédla jednu z prvních repríz. Skořepová v něm ztvárnila romskou ženu, která uprostřed mrazivé noci vypráví svému umírajícímu koni Césarovi svůj životní příběh, v němž se mísí realita s fantazií. Je příběhem ženy, rodiny, rodu i celého etnika.
"Skořepová, která bude mít v září 89. narozeniny, měla sice jubilejní stou reprízu už v dubnu. Protože šlo však o dopolední představení, doopravdy si užije až její 103. reprízu, která se kvůli oslavě přesunula z malé scény Městských divadel pražských (MDP) Ábíčko na větší jeviště Rokoka," řekla ČTK Tereza Mrzenová z MDP.    

Skvělá dánská komedie Kdo je tady ředitel? měla ve Švandově divadle premiéru v režii Daniela Hrbka v dubnu 2009. Díky neutuchajícímu zájmu diváků si Michal Dlouhý zopakuje titulní roli už postopadesáté. Jeho spoluhráčem je Kamil Halbich, autorem filmové předlohy je režisér Lars von Trier.

Autor článku: ČTK: Jiří Borovička, pba, foto: Luba Skořepová (César a Drana)

Tři jubilejní reprízy uvedou ve čtvrtek pražská divadla