24.01.2008 00:00

Tři olomoucké instituce hledají logo, soutěže pomalu končí

Olomouc 24. ledna (ČTK) - Moravské divadlo, Univerzita Palackého i město Olomouc chtějí změnit své logo. Zatímco olomoucké Moravské divadlo má část soutěže za sebou a nový námět už nikdo neuplatní, uzávěrka přihlášek s návrhy pro město skončí 31. ledna. O měsíc později, 29. února, se uzavře i příjem grafických návrhů pro logotyp univerzity.

"Na otevření u nás čeká 29 obálek. Přitom každá z nich může obsahovat až pět návrhů," řekl ČTK Jan Žůrek, vedoucí marketingu Moravského divadla. Komise složená ze zástupců divadla, radnice i nezávislých výtvarníků nebo uměnovědců z Muzea umění se nad návrhy sejde 31. ledna. "Možná zvítězí rovnou jeden z návrhů, možná bude některý z výtvarníků požádán o dopracování. Značka musí být natolik silná, aby byla prakticky ihned použitelná," uvedl Žůrek. Zároveň dodal, že divadlo ocení vybraný návrh 20.000 korunami. "Žádné zpracování design manuálu ale zadávat nebudeme. Nato nemáme peníze. Věřím, že to podle potřeby zvládneme i sami," vysvětlil Žůrek.

Naopak olomoucká radnice chce logotyp vybrat ve dvoukolové soutěži. "I když ještě nevypršel termín uzávěrky, máme už deset podaných návrhů," řekl ČTK mluvčí radnice Ivan Rašťák. Podle něj jsou zatím zalepeny v obálkách. Na přípravě soutěže se podílelo i Design centrum ČR, které bylo ale 31. prosince 2007 zrušeno. Radní Jan Holpuch uvedl, že to výběr loga nijak neovlivní. "Soutěž organizuje město. Lidé z Design centra nám zdarma radili s vypsáním propozic soutěže nebo oslovením odborníků do poroty," řekl Holpuch.

Pět nejlepších návrhů může počítat i se skicovným, které činí 20.000 korun. Nejlepší návrh bude honorován 50.000 korunami. Jak uvedl primátor Martin Novotný vloni na podzim při vyhlášení soutěže, s vítězem bude následně uzavřena smlouva na vytvoření design manuálu za 300.000 korun. Olomoucký grafik Robert Štencl se tehdy nechal slyšet, že změna loga města už po dvou letech je přiznáním prohry při minulém výběru.

Ještě štědřejší bude k výtvarníkům Univerzita Palackého. Za vytvoření design manuálu nabízí vítězi soutěže 400.000 korun. Samotný vítězný návrh může počítat s odměnou 60.000 korun. Soutěž bude dvoukolová, počátkem března má hodnotitelská komise rozhodnout o třech postupujících návrzích. "Zatím se výtvarníci jen dotazují na propozice. Odpovídal jsem asi na pět telefonátů," uvedl Tomáš Hrbek z rektorátu. Mluvčí univerzity Ondřej Málek dodal, že nové logo by mohlo vstoupit v život v polovině roku. "Noví studenti, kteří nastoupí na podzim, by již měli pocítit změnu vzezření," doplnil Málek.

Nové logo zavedl vloni také Olomoucký kraj. Jeho autor Jan Koráb použil motiv pětilisté květiny. Celkové náklady hejtmanství na soutěž a zpracování design manuálu přišly na 280.000 korun. O rok dříve se novým logem začal prezentovat také olomoucký dopravní podnik.

knc snm

Autor článku: ČTK