04.06.2003 00:00

Triennale v Novém Sadu již po třinácté

Praha 31. května 2003 - V neděli 1.června bude v Novém Sadu v Srbsku a Černé hoře zahájena 13. mezinárodní výstava divadelních knih a periodik , která se koná v rámci festivalu moderního jugoslávského dramatu "Sterijino pozorje" a pořádá ji jugoslávský Svaz nakladatelů a knihkupců pod patronací Mezinárodního divadelního ústavu se sídlem v Paříži.

Účelem tohoto Triennale, které si za dobu svého trvání získalo vysokou prestiž a je největším veletrhem divadelní literatury na světě, je shromáždit a vystavit knihy a periodika z oblasti divadelního umění z různých zemí. Obsahově je výstava zaměřena na různé aspekty divadelní teorie i praxe, jako například divadelní estetiky, dějin divadla, dramatické výchovy, scénografie, kostýmního výtvarnictví (opera, činohra, balet), divadelní umění a dramaturgie, lexikografických edic (encyklopedií, slovníků, atd.), divadelní techniky apod.

Divadelní ústav v Praze hraje tradičně roli garanta české účasti na Triennale. Letos se chystá představit kolekci 73 titulů české divadelní literatury za posledních 6 let (1997-2002), a to od 13 českých nakladatelství.

Během Triennale se uskuteční mezinárodní sympozium kritiků na téma Nové evropské drama: umění nebo komerce ? Za Českou republiku na konferenci vystoupí Jitka Sloupová z Divadelního ústavu.

Na loňském Triennale, které bylo věnováno divadelní fotografii ocenila mezinárodní porota stříbrnou medailí Viktora Kronbauera za kolekci fotografií z inscenace Richarda III. v režii V. Morávka v divadle Globe.

Autor článku: redakce