13.12.2006 00:00

Trigy budou opraveny přímo na střeše Národního divadla

Praha 13. prosince (ČTK) - Sousoší trig na střeše pražského Národního divadla (ND), která jsou v havarijním stavu, budou opravena přímo na místě, bez nutnosti jejich sejmutí z pylonů. Na tiskové konferenci v Praze to řekl pověřený ředitel české první scény Jan Mrzena, když hodnotil sto dnů, které uplynuly od jeho jmenování do funkce.

Kvůli špatnému stavu sousoší koncem srpna dosluhující ministr kultury Vítězslav Jandák ostře zaútočil na bývalého ředitele ND Daniela Dvořáka. Ten ale kritiku odmítl s tím, že pro nápravu dělá všechno. Obě šest metrů vysoká sousoší musela být zabezpečena textilními pásy.

"Výběrové řízení na realizaci opravy části fasády historické budovy bylo vypsáno už před mým nástupem, jeho příprava probíhala velmi korektně, dobře a zodpovědně. Dalším průzkumem však bylo zjištěno, že zdaleka nereflektuje všechny závady, které je v této souvislosti nutné aktuálně vyřešit. Například zlatá koruna na střeše objektu včetně trig je ve špatném technickém stavu, značné poškození vykazuje i krytina střechy a oplechování vikýřů," uvedl Mrzena ve své bilanci. Domnívá se, že oprava fasády musí probíhat komplexně s opravami všech prvků, které by ji neznehodnocovaly.

"Na základě těchto skutečností byl aktuálně zpracován restaurátorský záměr sousoší trig, které budou opraveny a staticky zajištěny na místě," uvedl Mrzena. ND proto požádalo ministerstvo kultury, aby poskytlo veškeré finanční prostředky na realizaci opravy celého pláště "zlaté kapličky", tedy včetně trig. O tom, že oprava je nutná, svědčí současný stav trig. Jeden ze vzpínajících se ořů stojí jen na levé zadní noze, když druhá, demontovaná, odkryla původní vzpěru sousoší. Na pravé končetině se totiž objevila prasklina a noha se začala lámat.

Správní ředitel české první scény Tomáš Heinzel ČTK na podzim řekl, že generální oprava fasády historické budovy, která si celkem vyžádá 160 milionů korun, má začít na jaře. Průzkumy ukázaly, že trhliny nejsou jen záležitostí omítky, ale jdou až na zdivo. Přitom od šestileté generální rekonstrukce objektu uplynulo jen 23 let. Souběžně s tím chtěl Heinzel v příštím roce dořešit opravu obou trig - zbývalo jen ve spolupráci s ministerstvem kultury upřesnit financování.

Podle Mrzeny se v současné době dokončuje modernizace jevištních tahů "zlaté kapličky". Hydraulické tahy byly nahrazeny navijáky s elektromotorem.

Jiří Borovička mkv

Autor článku: ČTK