21.09.2021 16:47

U příležitosti devadesátin Jiřího Suchého vyjde kolekce patnácti CD obsahující devět her divadla Semafor

U příležitosti devadesátin Jiřího Suchého vyjde 24. září kolekce patnácti CD obsahující devět her divadla Semafor, jejichž autory jsou Jiří Suchý a Jiří Šlitr. Sbírka nazvaná Ďáblova dobře placená procházka z Vinohrad navazuje na předchozí vydání devíti her Suchého a Šlitra z let 1959 až 1964 a představuje završení společné tvorby obou autorů. Nahrávky pocházejí z let 1965 až 1970. ČTK o tom za vydavatelství Supraphon informoval Vladan Drvota.

„Na scéně tohoto divadélka se vystřídaly takřka všechny tehdejší významné pěvecké a herecké hvězdy, oba autoři pro ně složili stovky písní a výstupů. Mnohé hry jsou nyní k dispozici v plné délce vůbec poprvé. Těžiště tvoří unikátní záznamy z archivu divadla Semafor, doplněné nahrávkami z archivu Supraphonu," uvedla producentka vydavatelství Supraphon Naďa Dvorská.

Komplet obsahuje hry Dobře placená procházka, Zavinil to bubínek, Zuzana je všude jako doma, Benefice, Ďábel z Vinohrad, Tak co, pane barone, Poslední štace, Jonáš a dr. Matrace a Revizor v šantánu s bonusem deseti písní ze hry Sekta. Nahrávky v celkovém čase 15 hodin a 40 minut vycházejí na CD i digitálně.

Již v roce 2011 pod názvem Semafor - léta šedesátá vydal Supraphon komplet jedenácti CD mapující tvorbu Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra od vzniku legendárního divadla. Na něj navázal o rok později další velký komplet s příznačným názvem Semafor - léta 70. a 80., který zachytil na tuctu CD průřez dílem semaforských tvůrců v letech normalizace a později. Své jubileum připadající na 1. října Suchý oslaví premiérou představení s názvem Znám ještě starší lidi ve svém domovském divadle Semafor.

Divadelník Suchý oslavil na jevišti i své pětaosmdesátiny. Oblíbený herec, režisér, básník, textař, skladatel, spisovatel, zpěvák, hudebník, grafik a principál divadla Semafor také tehdy připravil několik večerů s názvem Pocta Jiřímu Suchému aneb Znám ještě starší lidi, v rámci kterých promítli dokument režiséra Jiřího Vondráka nazvaný Jiří Suchý: Moje souboje a boje. „Práce je pro mě na celých těch narozeninách nejpříjemnější," řekl tehdy ČTK Suchý.

Vedle činnosti v divadle Semafor se Suchý podílel také na vzniku řady filmů, k některým napsal námět, scénář, texty písní, složil hudbu či si v nich zahrál. Po listopadu 1989 se vrhl i na podnikání, založil nakladatelství Klokočí a filmovou společnost Perplex. Vyšla mu řada knih včetně dvacetisvazkové Encyklopedie, za kterou získal Cenu Jaroslava Seiferta.

Jiří Suchý se narodil 1. října 1931 v Plzni, která mu před několika lety udělila čestné občanství. Poté se stal i čestným občanem Prahy. Jeho bratr Ondřej je známý novinář, moderátor, spisovatel a textař. Jiří Suchý také rád maluje a je vášnivým sběratelem všeho možného, je držitelem mnoha ocenění, mimo jiné převzal medaili Za zásluhy od Václava Havla (1995), cenu Thálie za celoživotní dílo (2002) či Cenu ministerstva kultury (2006).

https://www.semafor.cz/

Autor článku: ČTK: jir, rot