20.12.2016 14:10

Úča musí pryč!

Další činoherní premiérou sezóny 2016/17 je komedie s výmluvným názvem Úča musí pryč! Komedii na mimořádně aktuální téma režíruje v Jihočeském divadle Ivan Krejčí, který s místním souborem pracoval již v roce 2014 na inscenaci Louis a Louisa.

Hra Úča musí pryč (v originále Frau Müller muss weg) německého autora Lutze Hübnera měla premiéru v lednu 2010 ve Staatsschauspiel Dresden a krátce poté se stala celoněmeckým divadelním hitem (v roce 2014 se dočkala i úspěšné filmové verze). Autor ji napsal poté, co se zúčastnil třídní schůzky svého dítěte. Problematika konfliktních vztahů mezi učiteli a rodiči jejich žáků není pouze německou specialitou, a tak je logické, že tato hořká komedie úspěšně pronikla i na evropská jeviště. Hra se totiž tematicky dotýká i současné krize autorit, s jejímiž projevy se v našem prostředí setkáváme téměř denně. Jde tedy o hru mimořádně aktuální.
Hru do českého jazyka přeložil Michal Kotrouš, scénu vytvořil Milan David (pro JD vytvořil scénu k inscenacím Petrolejové lampy, Louis a Louisa, Aida), autorkou kostýmních návrhů je Marta Roszkopfová (pro JD také kostýmy k inscenaci Kivá cadla). Inscenační tým režiséra Ivana Krejčího doplňuje dramaturg Tomáš Vůjtek (v JD již Louis a Louisa).

Hra se odehrává ve třídě základní školy, kde se sešlo pět rodičů dětí a očekávají jejich třídní učitelku. Ambiciózní rodiče chtějí, aby šly jejich ratolesti na prestižní školy. Dětem jde přece před vysvědčením o vše a potřebují co nejlepší známky. Jenže… v prvním pololetí se známky dětí rapidně zhoršily, atmosféra ve třídě je špatná. Co když jim dá třídní učitelka špatné známky? Rodiče mají jasno - za všechno nese zodpovědnost učitelka, a proto je nutné ji odvolat. Úča musí pryč!
Rodiče se spiknou, učitelka však nedává svoji kůži zadarmo. Když mluví s rodiči, ukáže se, že jsou jejich děti různým způsobem problémové a jsou zdrojem nepokojů ve třídě. Chyba je často na straně výchovy žáků doma.
Pět rodičů je pět rozdílných charakterů - zatrpklý nezaměstnaný, který je neustále za zadkem své dceři, ambiciózní ranařka, nerozhodná intelektuálka a manželský pár v krizi, navíc vykořeněný přestěhováním do místa školy kvůli práci.

Roli učitelky základní školy Sabiny Müllerové hraje Daniela Bambasová, v rolích rodičů se na prknech Jihočeského divadla představí Teresa Branna, Věra Hlaváčková, Dana Verzichová, Tomáš Drápela a Jan Kaštovský.

http://www.jihoceskedivadlo.cz/