21.02.2020 15:27

Udělení cen Česká divadelní DNA zahájilo festival Malá inventura

Asociace nezávislých divadel ČR, režisér Jakub Čermák za inscenaci Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Cenu za mimořádný dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo a Cenu za mimořádnou podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová.

Předání cen Česká divadelní DNA, které se udílejí každé dva roky jako projev úcty výrazným osobnostem, ve čtvrtek ve Studiu Hrdinů zahájilo 18. ročník festivalu Malá inventura. Udílení bienálních cen Česká divadelní DNA provedli Sára Arnstein a Jiří Šimek ze souboru Ufftenživot. "Lepší otvírák festivalu jsme si nemohli přát. Kromě předávání cen si totiž uděláme inventuru toho, jak se nám vede. A to se nestává často," uvedla Adriana Světlíková, ředitelka festivalu Malá inventura. "Je dobré nastavit si zrcadlo, ale také do něj nechat nahlédnout ostatní," dodala.

Divadelní festival Malá inventura nabídne na více než 20 místech v Praze pět desítek představení. Festival, který bude poprvé ve své osmnáctileté historii trvat deset dnů, letos představí přes 90 akcí. Nenabízí jen divadelní inscenace, ale stane se na deset dní centrem živého networkingu divadelních organizací a profesionálů, uměleckých skupin, performerů a širší odborné veřejnosti. "Jedním z cílů Malé inventury je přiblížit nové divadlo veřejnosti. Stejně cenná jsou ale setkávání a propojování divadelních profesionálů obecně. Z Česka a ze zahraničí letos přijede přes sto hostů," uvedla ředitelka festivalu Světlíková.

Hlavní festivalový program je tradičně rozdělen do několika sekcí. Domovské scény představí divadelní soubory reprezentující tvorbu 13 domovských scén festivalu. Pod hlavičkou sekce Nová krev na scéně se představí studenti a talentovaní začínající umělci. V sekci nazvané Tažní ptáci, což jsou soubory bez stálé scény, uvidí zájemci například představení Medúza choreografky Marie Gourdainové. Etablované projekty českých i zahraničních umělců působících na pražské nezávislé scéně nabídne sekce Rezidenti.

Festival představí práce Petra Formana, Spitfire Company, divadelních spolků JEDL (Nebeský, Trmíková, Prachař), Teatr Novogo Fronta a mnoha dalších. Program bude rozeset na různá místa po Praze, mezi něž patří například Divadlo Archa, Studio Alta, DOX, Venuše ve Švehlovce či Alfred ve Dvoře, ale i MeetFactory nebo třeba Werichova vila.

Stejně jako loni i letos bude Malá inventura pokračovat v navazování spolupráce mezi nezávislými uměleckými scénami v Praze a Berlíně v projektu Pralin.

Podrobný program festivalu je na www.malainventura.cz.

Foto: David Konečný

Autor článku: ČTK: jir, mha