08.05.2007 00:00

Uherské Hradiště ožije loutkami

Občanská sdružení Remazury a THeatr ludem pořádají v královském městě Uherské Hradiště od 31. května do 3. června 2007 jedinečnou kulturní akci - mezinárodní přehlídku loutkových a alternativních divadel malých forem Na stejnú nitečku 2007.

Během čtyř dní mohou být návštěvníci obohaceni o nové divadelní, výtvarné, filmové i hudební zážitky! Přehlídka Na stejnú nitečku 2007 nabízí současné evropské, v nejširším slova smyslu vnímané loutkové divadlo. Herci hrají s nejrůznějšími typy loutek (mapet, plošné loutky, maňas, prstové loutky, javajky, marionety..), s předměty (kuchyňské nádobí, hudební nástroje, židle ....), s materiálem (papír, plátno, voda, fólie ..) s vizuálními efekty, pohybem, často s živým hudebním doprovodem. Přehlídku doplňují loutkové filmy, pouliční divadlo, venkovní atrakce pro děti, dílny (bramborová razítka, výrova loutek na špejli, výroba papírových klobouků, výrova masek, větrníků,...) a samozřejmě nesmí chybět ani hudební koncerty.

Na přehlídce Na stejnú nitečku 2007 diváci uvidí inscenace divadel Divadlo Tramtarie Olomouc, THeatr ludem a TD ZÓNA Ostrava a Praha, Divadlo na peróne Košice (Slovensko), THeatr ludem Ostrava, Pimprle arte teatro marionetto, Slovácké divadlo Uh.Hradiště, THeatr ludem a Spišské divadlo – mezinárodní divadelní projekt Česká republiky, Slovenska, Polska a Maďarska, a divadlo Alfréd ve dvoře Praha. Na ulicích se uskuteční open-air představení Kejklířské famfuláre Vojty Švejdy.

Přehlídka nabízí také výtvarné zážitky, a to prostřednictvím výstav několika výtvarníků a výrobců loutek, jakými jsou Kanako Nishioka Japonsko, Eva Blahová Praha, Tomáš Volkmer Ostrava. Přehlídku také obohatí začínající umělci - studenti SUPŠ Uh.Hradiště a žáci ZUŠ Uh.Hradiště.

Filozofií přehlídky Na stejnú nitečku 2007 je obohacení kulturního života okresu Uherské Hradiště o loutkové a alternativní divadlo malých forem, které v tomto regionu zatím chybí. Zároveň chce přehlídka propojit všechna kulturní zařízení v Uherském Hradišti (Klub kultury, Slovácké divadlo, Městská kina Uherské Hradiště, Knihovna B. B. Buchlovana, ZUŠ Uherské Hradiště, SUPŠ ad.), aby jejich zapojením do této akce vznikla harmonická syntéza umění, která se v městě s tak bohatou kulturní tradicí uskutečňují.

Přehlídka trvající čtyři dny je určena zejména malému a mladému divákovi, proto se uskuteční ke Dni dětí, a to od 31. května do 3. června 2007. Jednotlivé inscenace přehlídky jsou určeny přímo pro konkrétní věkové kategorie dětí.

Spoluorganizátorem přehlídky je Klub kultury v Uh.Hradišti a festivalu Velká inventura, který je součástí přehlídky Nová síť Praha. Partnery jsou: Statutární město Uherské Hradiště, Město Kunovice, Městská kina Uh.Hradiště, Slovácké divadlo Uh.Hradiště a Knihovna B.B. Buchlovana, ZUŠ Uh.Hradiště, SUPŠ Uh.Hradiště.

Mediální partnery přehlídky Na stejnú nitečku 2007 jsou Slovácký deník, Městské informační centrum Uh. Hradiště a Informační centrum Kunovice.

Zdroj: info@theatrludem.cz

Autor článku: Informace z divadel