01.09.2021 10:26

Umělci Moravského divadla v létě kočovali po Olomouckém kraji

Uvedením populárního muzikálu Noc na Karlštejně v Jeseníku skončil v sobotu 28. srpna seriál letních představení Moravského divadla Olomouc. Členové souborů činohry a opery a operety zavítali v rámci projektu Kočování do Hanušovic, Brodku u Prostějova, Tovačova, Náměště na Hané nebo Kroměříže. Diváckému zájmu se těšil také pátý ročník festivalu Moravské divadelní léto. Na olomoucká a mimoolomoucká venkovní představení tak přišlo více než 5000 diváků.

Současně s projektem Moravské divadlo na Floře odstartoval na začátku června také druhý ročník letního projektu Kočování. Soubor činohry zavítal hned dvakrát do areálu hanušovického pivovaru – 10. června zde odehrál populární muzikál Starci na chmelu a o dva dny později neméně populární komedii Sluha dvou pánů. „Šlo vlastně o první představení, která jsme odehráli po tři čtvrtě roční pauze, takže panovala lehká nervozita, ale publikum bylo skvělé. Jen to počasí nás v Jeseníkách trochu potrápilo, takže třeba Sluhu dvou pánů jsme museli na několik minut přerušit, avšak naše kapela bavila diváky dál a hrála i přes průtrž mračen - úplně jako na Titaniku,“ popsal umělecký šéf činohry Roman Vencl.

Tentokrát se umělci Moravského divadla podívali i do sousedního Zlínského kraje. Soubor opery a operety uvedl 11. června v kroměřížské Podzámecké zahradě muzikál Noc na Karlštejně, který je ozdobou repertoáru již devět let a zájem o něj rozhodně neupadá. Ještě před začátkem prázdnin se pak soubor činohry poprvé představil v amfiteátru v Náměšti na Hané, kde slavil úspěch s muzikálem Starci na chmelu. „Myslím, že Starcům na chmelu uvádění venku jednoznačně sluší. V Náměšti je opravdu velkorysý prostor, který jsme se snažili vyplnit, jak nejlépe umíme. Diváci byli fantastičtí a sešel se jich opravdu ohromný počet. Doufám, že do Náměště zase brzy zavítáme s nějakou z našich dalších inscenací,“ uvedla dramaturgyně činohry Michaela Doleželová. Další premiéru pak měli činoherci v Brodku u Prostějova. V zámeckém areálu bavil 13. srpna publikum Sluha dvou pánů. „Do Brodku jsme s činohrou zavítali poprvé a doufám, že ne naposledy, protože divadlo tam mají evidentně rádi. Přišlo na čtyři sta diváků, atmosféra byla fantastická a našeho Sluhu odměnilo publikum potleskem vestoje,“ přiblížil Vencl. Úžasnou atmosféru zažili o den dříve v Tovačově členové souboru opery a operety. Na představení Noc na Karlštejně zavítalo k tamnímu zámku více než 600 diváků. Stejný titul zpestřil v úterý 17. srpna program letošního Prostějovského kulturního léta, hrálo se pod širým nebem v Kolářových sadech.

Skvělý byl také start pátého ročníku festivalu Moravské divadelní léto. Open-air premiéra komedie Dokonalá svatba v režii Michaely Doleželové a Romana Vencla přilákala v pátek 20. srpna do areálu Korunní pevnůstky více než 400 diváků. „Dokonalá svatba samozřejmě není komedie koncipovaná pro hraní pod širým nebem, ale jsme moc rádi, že jsme se té premiéry, byť venku, konečně dočkali, protože tuhle hru jsme měli hotovou už v lednu a já se skláním před všemi herci, že to dokázali dát během jednoho týdne zase dohromady. Musím říct, že po premiéře jsme na ně byli s Michaelou Doleželovou náležitě hrdí. Klobouk dolů před celým obsazením,“ pochválil Vencl. „Jsem moc šťastná, že Dokonalá svatba měla takhle krásnou premiéru, počasí nám přálo a Korunní pevnůstka takříkajíc praskala ve švech. Největší odměnou nám ale bylo, že jsme konečně slyšeli smích diváků, na který jsme se tak dlouho těšili. Doufám, že se diváci přijdou pobavit i na některou z podzimních repríz, která už proběhne v našem krásném divadle,“ doplnila Doleželová. V sobotu 21. srpna měl pak na festivalu premiéru operetní žánr, na jevišti se v podvečer představili hrdinové populární inscenace Mamzelle Nitouche. „Moravské divadelní léto patří k tradicím Moravského divadla a kulturního programu v Olomouci. Uvedení operety je jednou z cest, jak rozšířit náš repertoár na tomto festivalu. Bylo by úžasné, kdybychom se na dalších ročnících mohli představit i s živým orchestrem,“ uvedl umělecký šéf opery a operety Miloslav Oswald. Další novinkou letošního ročníku byl program pro děti, v neděli 22. srpna dopoledne si tak malí i velcí diváci mohli užít nejen pohádku Krysáci a ztracený Ludvík, ale také výtvarnou a hudební dílnu, předčítání nebo malování na obličej. Pravidelným hostem festivalu je Sluha dvou pánů Truffaldino, který v neděli večer bavil publikum dešti navzdory. Po pondělní I. repríze Dokonalé svatby uzavřel letošní přehlídku na Korunní pevnůstce v úterý 24. srpna divácký hit Splašené nůžky.

Letošní Moravské divadelní léto získalo i charitativní rozměr. V areálu Korunní pevnůstky měla svůj stánek organizace Člověk v tísni, ke koupi byly obrazy, šperky a další rukodělné předměty vytvořené umělci a zaměstnanci Moravského divadla. „Výtěžek ve výši téměř deset tisíc korun poputuje do sbírky SOS Česko na pomoc lidem v Olomouckém kraji. Tato sbírka je zaměřena na pomoc potřebným zasaženým důsledky covidové pandemie, kvůli které byli lidé nejčastěji postiženi ztrátou zaměstnání a tedy příjmů,“ sdělil ředitel pobočky Člověka v tísni v Olomouckém kraji Michal Láš.

O tečku za letošním dílem Kočování se pak postaral soubor opery a operety, který v uplynulém týdnu stihl Noc na Karlštejně představit hned na dvou místech – ve středu 25. srpna ve Velké Bystřici a o tři dny později v Jeseníku. „Představení Noci na Karlštejně se setkala s obrovskou účastí diváků a hlavně s nadšenými ohlasy. Jsem šťastný, že byl tak velký zájem o náš soubor s tímto titulem,“ shrnul Oswald.

Na představení v rámci Kočování a Moravského divadelního léta celkem zavítalo více než 5000 diváků. „Jsem rád, že přes všechny obtíže spojené s měnícími se opatřeními proti nemoci covid-19 a poměrně chladným počasím v druhé polovině srpna se nám povedlo odehrát všechna představení před vždy výborně naladěným publikem. Divákům i všem mým kolegům patří obrovský dík za to, že přispěli k návratu života do normálních kolejí. Již nyní začínáme připravovat další ročník všech zmíněných projektů a doufáme, že všechny projekty budou ještě růst a dělat radost nám i divákům,“ uzavřel ředitel Moravského divadla David Gerneš.

http://www.moravskedivadlo.cz/

Autor článku: David Kresta