04.08.2009 00:00

Umělci z Národního divadla Brno zahrají v Rakousku na pontonech

Brno 4. srpna (ČTK) - Tanečníci, zpěváci a hudebníci z Národního divadla Brno se připravují na vystoupení na letních slavnostech ve Villachu v Rakousku. Na pontonovém jevišti na řece Drávě se 6. srpna představí 150 účinkujících v programu složeném ze slavných operních a tanečních scén. Do Villachu vyjedou sólisté, sbor a orchestr s dirigentem Jaroslav Kyzlink, řekla ČTK Vlasta Macháčková ze zahraničního oddělení divadla. 

Vystoupení Národního divadla Brno patří k vrcholům letní přehlídky Summertime 09, jíž se zpravidla účastní až 20.000 návštěvníků. Atmosféra koncertů je výjimečná díky tomu, že je diváci sledují z břehů řeky a mostů. Účinkující z Brna doufají, že slavnosti na pontonovém jevišti nezkazí vítr a déšť. 

Pro Villach vybrali divadelníci atraktivní scény z operních a baletních představení, které mají jednotlivé soubory na repertoáru. Rakušané se tak mohou těšit například na úryvky z Prodané nevěsty, Tosky a Lazebníka Sevillského. 

Zájezdy do zahraničí zaměstnávají v létě také hudebníky z Filharmonie Brno i ansámbl Městského divadla. Filharmonikům utkvělo například červencové vystoupení před 16.000 diváky na slavnostech v Ingolstadtu v Německu, kde hráli skladby Johannese Brahmse a Ludwiga van Beethovena včetně slavné Ódy na radost. 

"Atmosféra připomínala spíše rockový koncert než koncert vážné hudby. Lidé si poslech viditelně užívali. Nadšeně tleskali po každé větě a nakonec odměnili umělce desetiminutovým bouřlivým potleskem ve stoje," uvedla manažerka filharmonie Eva Blažková. Nejvýznamnější zájezd ale čeká filharmoniky až na podzim. Vyrazí na turné do Japonska, kde odehrají asi dvě desítky koncertů, například v Tokiu, Ósace a Jokohamě. 

Městské divadlo Brno si podle mluvčí Lucie Broučkové pochvaluje například vystoupení na festivalu ve Wiltzu v Lucembursku. Předvedlo tam mezinárodně obsazenou inscenaci muzikálu Evita. K dalším štacím Evity patří několik německých měst a italské Bolzano. "Tato etapa turné skončí v Xantenu v Německu na festivalu v nádherném prostředí archeologického parku," uvedla Broučková. 

tmd sap

Autor článku: ČTK