20.03.2012 15:44

Umělcům v SOP a ND by se od září měly zvýšit platy

Umělcům Národního divadla v Praze (ND) a Státní opery Praha (SOP), které jsou od ledna sloučeny v jednu instituci, by se měly od září postupně zvyšovat platy, a to až o 20 procent. Ministerstvo kultury pro to vyčlenilo 117 milionů korun, řekl ČTK náměstek ministra Radek Zdráhal.    

Zvýšení mezd bude součástí transformace obou divadel a týká se i České filharmonie. MK už také požádalo o navýšení mzdových limitů ministerstvo financí. Netrpělivě na to čekají i hráči orchestru SOP, kteří podle odborářů měli už ke konci února dostat nové platové dekrety. Zatím je ale nemají.    
"Baletu by měly být mzdové prostředky navýšeny v rámci transformace od letošního září. Dorovnání platů by se mělo odehrát co nejdříve hned po schválení mzdových limitů. Jsme připraveni dostát závazkům, které jsme slíbili," řekl ČTK Zdráhal. Dodal však, že zvýšení mezd není spjato s konkrétním měsícem a jinak vysoké bude u orchestru nebo činohry, která má mzdy vyšší než ostatní.    
Dorovnat by se měly i platy zaměstnanců SOP k platům uměleckých pracovníků ND. "Dekrety nám zatím žádné nevydal (pověřený ředitel SOP a ND Ondřej Černý), ačkoli to přislíbil do konce února. Nemáme ani signály o tom, že by se měly vydávat," uvedl ale zástupce odborů SOP, violoncellista Petr Pergl.    
Ředitel Černý ČTK řekl, že s ministerstvem o platech jedná, protože zvýšení platů bylo přislíbeno v rámci transformace. "Pevně věřím, že se naplní alespoň realistické plány, které hovoří o tom, že by se měly zvednout platy aspoň o 15 až 20 procent," uvedl. Na zvýšení platů hráčům orchestru ND trvá i šéfdirigent Tomáš Netopil, který tím podmiňuje své setrvání ve funkci.    
Odbory již více než rok protestují zejména proti koncepci celé transformace pražské operní scény, která by se měla uskutečnit do roku 2015. Plán zachovává uměleckou samostatnost orchestrů a sborů obou institucí, sloučil baletní soubory a soubory sólistů ND a SOP.    

V orchestru SOP mají podle Pergla hráči stále snížené platy o deset až čtrnáct procent tak, jak nařizovala úsporná opatření zavedená před rokem ve všech příspěvkových organizacích. "Zatímco v ND mají dekrety na návrat, co měly před rokem, u nás je nemáme," poznamenal.    
Konkrétně Perglovi, kterému je 60 let a v divadle pracuje 36 let, klesl plat o 2500 korun, původně činil 22.800 korun hrubého. Přitom má prý jeden z nejvyšších výdělků v orchestru SOP. Nejnižší platy okolo 18.000 hrubého pobírají absolventi vycházející z konzervatoří a hudebních akademií.
Vedení ND na začátku prosince loňského roku podle Pergla vydalo najednou již jedny nové platové dekrety. Neobsahovaly však náležitosti, které dekrety mají mít a vždy měly, tvrdí Pergl s tím, že by měl v základním platu být vyčíslený i příplatek za vedení nástrojové skupiny. Kvůli tomu podle něj ve skutečnosti přispěly ke snížení platu. "Stěžovali jsme si, že to není v pořádku, i na úřadu práce," uvedl Pergl. Vedení ND nakonec dekrety stáhlo a vrátilo SOP ty, které měla původně.

průměrný měsíční plat uměleckého zaměstnance (záleží na konkrétní profesi)

opera 18 až 28.000 korun
balet 29 až 30.000 korun
činohra 33.000 korun

Nástupní platy uměleckých zaměstnanců se pohybují ve výše uvedených intervalech, uvedlo tiskové oddělení Národního divadlav Praze, které tyto údaje poskytlo.

Autor článku: ČTK: Šárka Mrázová, hj

Umělcům v SOP a ND by se od září měly zvýšit platy