23.02.2006 00:00

Umělecké obce nesouhlasí se stěhováním Divadelního ústavu do Brna

PRAHA 23. února (ČTK) - Rada uměleckých obcí (RUO) vyjádřila nesouhlas s tím, aby se pražský Divadelní ústav přestěhoval do Brna. Tuto možnost vyslovil ministr kultury Vítězslav Jandák v rozhovoru, který 20. února otiskly Haló noviny. "Mohl by například sedět v Brně. Bylo by to posílení decentralizace a Brno má navíc atmosféru pro divadlo," citoval list Jandáka.

Podle mluvčí ministerstva Ludmily Kadrnkové je ministr Jandák mimo Prahu a s obsahem dopisu RUO se ještě neseznámil. "Proto vám k tomu nemohu dát žádné vyjádření," řekla mluvčí ČTK.

K textu z 22. února se připojili členové prezidia Herecké asociace a další osobnosti české kultury. Mezi nimi Táňa Fischerová, Václav Havel, Michal Prokop, František Černý, Jiří Suchý, Jiří Stránský, Jáchym Topol, Otomar Krejča a Ivo Mathé.

"Současný ředitel Divadelního ústavu Ondřej Černý dosud nebyl odvolán. Uzávěrka výběrového řízení na nové obsazení této funkce byla 15. února. Výběr ředitele má probíhat začátkem příštího týdne," řekla ČTK ředitelka společnosti ProCulture a tajemnice Rady uměleckých obcí Marta Smolíková.

V otevřeném dopise, který rada zaslala ministrovi 22. února, je Divadelní ústav charakterizován jako důležité středisko činnosti mezinárodních nevládních divadelních a hudebních organizací a součást sítě obdobných evropských kulturních institucí, situovaných vcelku přirozeně v metropolích. Podstatnou roli hraje také jeho provázanost na další státní kulturní instituce sídlící v Praze.

"Divadelní ústav je pamětí českého divadla, klíčovým místem jeho vědeckého výzkumu a propagátorem a zprostředkovatelem jeho kvalit doma i v zahraničí. Jeho služeb využívají tisíce tuzemských i zahraničních uživatelů. Knihovna, dokumentační fondy, internetové informační systémy a publikační aktivity patří k vysokému evropskému standardu. Právě v této úspěšnosti je promítnuta bohatá tradice, nepřerušená kontinuita i koncepční práce sehraného týmu. Byla to právě Praha, kterou si scénografický a výtvarný svět v roce 1967 zvolil za místo konání Pražského quadriennale, největší světové divadelní akce, která příští rok přivítá účastníky z 55 zemí a tisíce zahraničních návštěvníků. Jsme přesvědčeni, že neuvážené zásahy do činností a funkcí Divadelního ústavu, či dokonce jeho přestěhování jinam by ohrozily podstatu jeho existence," uvádí se v dopise.

Rada uměleckých obcí sdružuje profesní umělecké organizace a je představitelem ČR v Evropské radě umělců.

Jiří Borovička rot

Autor článku: ČTK