10.09.2021 09:23

Sezóna 2021/22 v divadle DISK zahájena, v září uvede dvě premiéry

Divadlo DISK, divadelní scéna DAMU, kde se představují mladí herci a tvůrci z řad absolvujících studentů DAMU, se letos nachází v unikátní situaci, kdy se na jevišti střídají soubory dvou ročníků studentů herectví činoherního divadla. V pátek 17. září bude uveden autorský projekt čtvrtého ročníku herectví činohry - Instalace izolace. Stejnému souboru patří i druhá zářijová premiéra, jíž je Hrdina západu, drsná komedie z pera J. M. Synga, která přináší nekompromisní příběh o dospívání a hledání vlastního místa ve světě. Zároveň tento podzim uvede loňský absolventský ročník činohry omezené množství repríz Přeletu nad kukaččím hnízdem a Bouře.

Hrdina západu

Studenti 4. ročníku katedry činoherního divadla nastudovali v pořadí premiér druhou, co se týče zkoušení první absolventskou inscenaci, kterou je Hrdina západu. Premiéra se uskuteční 23. září od 19:30 v Divadle DISK. Drsná komedie z pera Johna Millingtona Synga, vycházející z neúprosné logiky irského západu, klade důraz na poutavý příběh a dává vyniknout hereckým výkonům. Přestože byla napsána v roce 1907, ve své jednoduchosti a syrovosti nabízí ideální materiál pro dialog se současností.

Do vesnice na západním pobřeží Irska přichází jednoho sychravého večera z noční tmy Christy Mahon, chlapec, který zabil vlastního otce. Příběh o tom, jak se v návalu vášně poprvé postavil tyranskému otci, mu k jeho vlastnímu překvapení vynese titul Hrdiny západu. Ženy se o něj perou, místní větrem ošlehaní muži se ho bojí. Nic nebrání sňatku s dcerou místního hospodského, a svět je konečně takový, jaký měl být. Ale co když to s tím hrdinským činem bylo celé trochu jinak? Jak Christy Mahon obstojí v prostředí, v němž je náklonnost místních obyvatel stejně nestálá jako drsné irské počasí?

Příběh Hrdiny západu láká inscenátory po generace, z nejznámějších připomeňme inscenace Petra Lébla (Divadlo Na Zábradlí, 1995) nebo Ondřeje Sokola (Činoherní klub, 2007). Překážky, které Synge před své postavy klade, je nutí k tomu, aby si ujasnily, kým jsou a jaké je jejich místo ve světě.  Inscenace pro divadlo DISK vznikala za nejistých podmínek koronavirové krize. Ta postavila před současnou generaci, posměšně nazývanou také generace sněhových vloček (skupina přecitlivělých a pocitem vlastní jedinečnosti paralyzovaných jedinců) výzvy, které si do té doby nikdo neuměl ani představit. Doba, během níž se inscenace rodila, se tak stala pomyslnou zkouškou hrdinů, latentně přítomných v každém z nás. Hra Hrdina západu je v kontextu současnosti pro inscenátory příběhem o hledání dospělosti a objevování pravého významu slova „hrdina“.

premiéra: 23. 9. 2021 v 19:30
nejbližší reprízy: 27. 9., 7. 10, 13. 10.

Autor: John Millington Synge
Překlad: Martin Hilský
Režie: Vít Kořínek
Dramaturgie: Monika Hliněnská
Scéna: Michal Spratek
Kostýmní výtvarnice: Linda Holubová
Hudba: Pavel Čeněk Vaculík
Vedoucí produkce: Vojtěch Rydlo
Produkce: Karolína Hanzlová, Lucie Karbanová


Instalace Izolace

Show, která nikdy nezačala. Devět mladých lidí se potkává v uzavřeném prostoru. Přicházejí do něj s různými očekáváními, ta se však nenaplní. Nic se neděje, nikdo nepřišel, show prostě nezačala. Co teď?

Čas přestal existovat.
Nic se neděje, na ničem nezáleží.
Hibernujeme, vyčkáváme, přežíváme.
Jsme odkázáni jen sami na sebe.
Těšíme se, až to skončí a my znovu začneme žít.
Proč nežijeme teď a tady?

Považují se za generaci, která nemá témata, o nichž by mohla mluvit. Generaci, která postrádá odkaz. Generaci bez názoru. Devět mladých lidí, devět výrazných individualit, devět pohledů na svět a jeden uzavřený prostor. Ocitají se v situaci, kdy neví, jak se chovat, co si myslet. V podivném bezčasí jsou konfrontováni sami se sebou. A pojem izolace začíná dostávat další rozměr.

Když nepřichází impuls zvenku, musí přijít zevnitř.

Instalace izolace je autorský projekt absolventského ročníku herectví katedry činoherního divadla. Inscenace vzniká improvizací deseti herců v téměř prázdném prostoru. Výchozím bodem pro tvorbu je pocit izolovanosti dnešního světa a člověka v něm. Z improvizací a osobních monologů se utváří silná generační výpověď.

veřejná generálka: 16. 9. 2021 v 11:00
premiéra: 17. 9. 2021 v 19:30
nejbližší reprízy: 20. 9., 28. 9., 6. 10., 14. 10.

Režie: Herman Čolek
Asistentka režie: Lucie Flemrová
Dramaturgyně: Kateřina Studená
Scénografie: Julie Sztogrýnová
Kostýmy: Anna Havelková
Pohybová spolupráce: Zuzana Šimáková
Hudba: Štěpán Kopečný
Vedoucí produkce: Judita Brodská
Produkce: Barbora Jonášová, Karolína Anna Hudská, Johann Foss
Dramaturgická spolupráce: David Košťák

www.divadlodisk.cz

Autor článku: Kamila Opletalová