01.04.2012 16:26

Umělecký šéf vinohradského divadla Stropnický k dnešku končí

Pražské Divadlo na Vinohradech nemá uměleckého šéfa. Ten dosavadní Martin Stropnický z funkce k dnešku odstoupil. Nesouhlasil s tím, že ředitel Jindřich Gregorini vyhověl svému nástupci Tomáši Töpferovi a zrušil přípravné práce na inscenaci Amadea, která měla být v režii hostujícího Vladimíra Morávka v květnu vrcholem sezony.

Töpfer jako vítěz výběrového řízení do divadla nastoupí od září a přivede si vlastní tým - uměleckého šéfa Juraje Deáka, šéfdramaturga Jana Vedrala a ekonomku Radku Pipkovou. Poslední prací Stropnického byla začátkem týdne dramatizace a režie tragikomického příběhu Jerzyho Kosinského Byl jsem při tom s Viktorem Preissem v hlavní roli.

Uměleckým šéfem Vinohrad byl Stropnický na den přesně devět let. Když 1. dubna 2003 tento exministr kultury, diplomat, herec a držitel ceny Thálie funkci po Jiřím Menzelovi přebíral, bylo to nedlouho poté, co se na toto jeviště po třináctileté pauze vrátil. Jestliže dnes kritici Töpferovi vytýkají nechuť představit svou koncepci, což on podmiňuje tím, aby byly zveřejněny i koncepce jeho konkurentů, ani Stropnický nebyl před nástupem sdílný. Poukazoval na "o něco definovanější řád", pravidla nepsaná, ale o to samozřejmější a důsledněji dodržovaná. O vinohradském divadle řekl, že není adolescentem, bodrým chasníkem či zakyslým profesorským sborem.
"Je to šarmantní vtipná a oduševnělá žena v nejlepších letech. Paní, která miluje život, život miluje ji a mají toho spoustu před sebou," řekl. Hercům slíbil, že nebude dělat nic pro to, aby byl oblíbený. "Cosi mi říká, že se mi to začíná dařit," uzavřel tehdy v hrobovém tichu svůj nástupní projev.

Rozhodnutí magistrátu o tom, že Töpfer bude novým ředitelem DNV, vyvolalo bouřlivé reakce odborné veřejnosti. Psalo se, že výběrové řízení bylo politicky ovlivněno, ale neprokázalo se to. Kritici upozorňovali, že budoucí ředitel nemůže stihnout vedení divadla, funkci senátora a další své aktivity. Padla slova, že jeho snaha ovlivnit už příští sezonu je neetická. A to i přesto, že ve své koncepci požadoval součinnost s vedením divadla při její přípravě. Zaznělo také, že spousta herců Vinohrady opustí.
"Jako členka komise při výběrovém řízení na ředitele jsem dala hlas Töpferově projektu. Bylo by absurdní, abych vzápětí z divadla odcházela," komentovala zprávy z tisku o svém odchodu Daniela Kolářová.

"Tuto sezonu podle plánu až na Amadea dohrajeme. Čeká nás 11. května ve zkušebně komorní premiéra Měsíce pro smolaře," řekl ČTK Gregorini. Začátkem června začne připravovat s novým vedením hrací plán na září a říjen; součástí jednání bude i způsob předání funkce s novým ředitelem.
"Pracovní poměr Ladislava Freje ukončím k 31. srpnu dohodou. Pokud bude zájem, své inscenace tu dohraje," dodal ředitel. Frej na Vinohradech působil v letech 1987-1994 a po angažmá v Národním divadle se sem v roce 1998 vrátil. V současné době účinkuje v šesti představeních.

Odstupující umělecký šéf Stropnický uzavřel od 1. dubna hereckou smlouvu na dobu neurčitou. "Nikdo se mnou nemluvil; jak s ní bude naloženo, bych nechal otevřené," řekl ČTK. Jeho manželka Veronika Žilková má uzavřen 0,9 úvazek na dobu neurčitou, plný pracovní úvazek má v Činoherním klubu. Od začátku března moderuje Stropnický pořad TV Barrandov Dobrý večer, Česko!
Podle kuloárových informací by se mohl objevit jako šéf činohry Národního divadla v Brně. Komentovat to pokládá Stropnický za předčasné.

Autor článku: ČTK: Jiří Borovička, mkv

Umělecký šéf vinohradského divadla Stropnický k dnešku končí