20.05.2009 00:00

Umělečtí šéfové ostravského divadla se postavili za ředitele

Ostrava 20. května (ČTK) - Umělečtí šéfové všech čtyř souborů ostravského Národního divadla moravskoslezského se v otevřeném dopise postavili za ředitele divadla Luďka Golata. ČTK o tom informovala mluvčí divadla Pavla Březinová. Odstoupení Golata z funkce žádá část operního souboru, která mu vytýká, že je jako režisér představení Dech dobrých víl nutil k obscénnostem a je k účinkujícím vulgární. 

Podle uměleckých šéfů byl Golat dosud zárukou otevřeného a inspirativního fungování všech čtyř souborů. "Z vlastních profesních zkušeností víme, že zdaleka není pravidlem, aby ředitel jakéhokoliv divadla, natož čtyřsouborového, dokázal poskytnout tolik tvůrčí svobody a velkorysosti, jako Luděk Golat," uvedli šéfové souborů ve svém dopise adresovaném primátorovi města Petru Kajnarovi. Ohrožení Golatovy pozice považují za reálnou hrozbu pro všechny soubory.

Podle jejich mínění dosáhly všechny čtyři soubory pod Golatovým vedením vysokého uměleckého standardu. "I díky jemu je ostravské divadelnictví vnímáno jako vysoce kvalitní a odbornou obcí oceňovaný svébytný fenomén," uvedli dále v prohlášení. 

Hlavním iniciátorem protestu proti Golatovi je člen operního souboru Jaroslav Pavlásek, k němuž se přidalo i několik dalších divadelníků. Sporem už se zabývalo i vedení města Ostravy, které je zřizovatelem divadla. Rozhodlo, že situaci nechá prověřit profesionální firmou na interpersonální vztahy. Její výsledky by město podle mluvčí magistrátu Andrey Vojkovské mělo mít v polovině června. Město zatím rozhodlo, že Golat nebude v letošní a příští sezoně režírovat žádná představení. Ředitel v pondělí nastoupil na dovolenou a opernímu souboru se omluvil. 

V otevřeném dopise se za Golata postavil umělecký šéf operety Karol Kevický, šéf baletu Igor Vejsada, šéf činohry Pavel Šimák i umělecký šéf operního souboru Oliver Dohnányi. 

Martina Helánová sap

Autor článku: ČTK