04.02.2021 10:48

Umění jako politické gesto: český a slovenský příspěvek ke Dni solidarity s Běloruskem

Moderovaná online debata k projevům solidarity s Běloruskem - 7. 2. 2021

Hosté:

15.30 - 16.30

  • Ladislav Stýblo, dramaturg Divadla pod Palmovkou, Praha
  • Peter Palik, umělecký šéf a režisér Divadla Jozefa Gregora Tajovského, Zvolen
  • Milan Zvada, anglista, divadelní kritik, dramaturg a projektový manažer kulturního centra Záhrada, Banská Bystrica
  • Patrik Lančarič, umělecký šéf Městského divadla Zlín

Přestávka

16.45-17.30

  • Rufina Bazlova, výtvarnice a scénografka
  • Milan Oščatka, ředitel Centra experimentálního divadla / Ambasáda nezávislé běloruské kultury, Brno
  • David Stulík, politolog a analytik Bezpečnostního centra Evropské hodnoty

Moderují: Marta Ljubková a Romana Štorková Maliti

“Zvu vás na Den solidarity s Běloruskem, který se bude konat v neděli 7. února. Svou účastí podpoříte ty, kteří v Bělorusku každý den protestují tváří v tvář nepřízni osudu a poděkujete jim za odvahu a silnou vůli.” Den solidarity s Běloruskem vyhlásila na tuto neděli běloruská politička, aktivistka a hlavní opoziční kandidátka na prezidentku Běloruska ve volbách roku 2020 Svjatlana Cichanouská. Vyzývá jeho prostřednictvím aktivisty, novináře a všechny přátele Běloruska, aby demonstrovali solidaritu organizováním shromáždění, vydáním publikací nebo prohlášení, vyvěšením národních běloruských barev (bílá – červená – bílá) nebo prostřednictvím dalších akcí.

Běloruský národ prožívá velmi náročné období. Nenásilné protesty Bělorusů a Bělorusek, které zesílily po posledních prezidentských volbách a které jsou tvrdě potlačovány běloruským represivním aparátem za pomoci extrémní míry násilí, vyvolaly v zahraničí vlnu projevů solidarity. Osud Běloruska není lhostejný ani lidem a umělcům v České republice a na Slovensku, tedy zemím, které si v roce 1989 prošly po sametové, respektive něžné revoluci vlastní transformací. Vzhledem k tradičnímu provázání politiky a kultury sleduje slovenská a česká kulturní scéna s napětím vývoj protestů i perzekucí, jejichž protagonisty jsou i běloruští umělci a kulturní pracovníci.

Již v minulém roce vyjádřila divadla a kulturní organizace solidaritu s běloruskými kolegy například vyvěšením běloruské vlajky nebo tím, že se zapojila do  mezinárodní série Worldwide Readings hry Andreje Kurejčika Insulted. Belarus(sia). “Napriek podmienkam, v akých vznikla – doslova v cválajúcom rytme revolúcie – a tomu, že využíva dokumentárny materiál (slová a situácie odpozorované v uliciach a na námestiach; reálne prehovory známych aktérov; fakty z médií), nie je text publicistickou a prvoplánovou provokáciou. Je to text vysoko umelecký, autor dáva udalosti presah, univerzalizuje ju. Za drámou vidíme divadelníka, ktorý dokonale rozumie zákonitostiam divadla; novinára, ktorý vie zasadiť jednotlivosti do širšieho a apelatívneho kontextu, a právnika, ktorý neochvejne hľadá pravdu a spravodlivosť,” říká Romana Štorková Maliti, překladatelka Kurejčikovy hry do slovenštiny.

Pozvání do debaty nejen o motivech pro uvedení zmíněné hry, ale také o vztahu umění a hájení lidských práv přijali zástupci některých českých a slovenských divadel, která hru Uražení. Bělo(R)usko v loňském roce uvedla, jmenovitě Ladislav Stýblo, dramaturg pražského Divadla pod Palmovkou, Peter Palik, umělecký šéf Divadla Jozefa Gregora Tajovského ve Zvoleně, a Milan Zvada, anglista, divadelní kritik, dramaturg a projektový manažer kulturního centra Záhrada v Banské Bystrici. Do druhé části debaty se jako zástupkyně běloruské diaspory v ČR připojí výtvarnice a autorka projektu grafických výšivek o nepokojích Bělorusko 2020 Rufina Bazlova, dále Milan Oščatka, ředitel Centra experimentálního divadla v Brně, které iniciovalo vznik Ambasády nezávislé běloruské kultury, a politický analytik David Stulík.

Diskuse se uskuteční na platformě Zoom.
Přístupový link
!Účast je zdarma a bez registrace, pro přístup do debaty potřebujete heslo 984101!

Pořadatelem debaty je České středisko ITI - zastřešující platforma českých scénických umění a Institut umění - Divadelní ústav.

https://iti.idu.cz
www.idu.cz

Více o Dni solidarity s Běloruskem

#standwithbelarus

Autor článku: IDU