23.04.2009 00:00

UNIMA – 80 let mezinárodní loutkářské organizace

Mezinárodní loutkářská organizace Union internationale de la marionnette byla založena spontánně 20.května 1929 při setkání v prostorách divadla Říše loutek v Praze, kdy sem u příležitosti sjezdu českých loutkářů a velké výstavy loutek přijeli zahraniční hosté z Bulharska, Francie, Jugoslávie, Německa, Rakouska, Rumunska a Sovětského svazu. Už tehdy se také poprvé objevila myšlenka na založení mezinárodního muzea loutek v naší republice. Činnost UNIMA byla sice utlumena v období krize a druhé světové války, ale potom se i přes nové rozdělení světa podařilo její činnost obnovit a společenství loutkářů utužit. Velmi se o to zasloužil dlouholetý generální sekretář UNIMA Prof. PhDr. Jan Malík. Při jubilejním X.kongresu UNIMA v Praze v roce 1969 se konala mezinárodní výstava loutek a národní centra UNIMA byla vyzvána, aby formou darování těchto loutek podpořila založení Mezinárodního muzea loutek v Praze. V Praze se to nakonec nepodařilo, ale prostory nabídla Chrudim - právě zrenovovaný renesanční Mydlářovský dům. Zde tedy byla ze zahraničních darů a sbírky Jana Malíka vybudována první expozice a muzeum, které dostalo název Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi, mohlo být 2.července 1972 otevřeno.

Výstava je pohledem do historie i současnosti UNIMA (organizace dnes čítá přes 6700 členů z 65 zemí celého světa) a také představuje nejzajímavější zahraniční loutky ze sbírek muzea (kromě těch, které jsou k vidění ve stálé expozici muzea nebo celoroční výstavě stínového divadla).

Vernisáž výstavy se bude konat ve středu 6.května 2009 v 17 hodin. Úvodní slovo Mgr. Nina Malíková, předsedkyně Českého střediska UNIMA. Z obrazového záznamu promluví bývalý dlouholetý generální sekretář UNIMA Jacques Félix (+2006). Výstava potrvá do 30. srpna 2009.

Zdroj: alena.exnarova@puppets.cz

Autor článku: Informace z divadel