05.11.2004 00:00

Universální prostor NoD – Lamenti

In spe, o.s. uvádí autorský projekt Lamenti
5., 6., 9. a 10. listopadu 2004 v 19 h - Universální prostor NoD, Dlouhá 33, P-1
17. listopadu 2004 ve 20.30 h - Schlachthaus Theater Bern (švýcarská premiéra)

Scénický madrigal pro pět lidských hlasů a sedm hudebních nástrojů

Francesco Micieli – Claudio Monteverdi – Michal Nejtek – Jiří Heřman

Fragment Lamento di Arianna (Nářek Ariadné) z opery Arianna Claudia Monteverdiho se stal hlavním východiskem autorského hudebně-divadelního projektu Lamenti, který se snaží přenést slovo básníka do prostoru prostřednictvím hlasu, těla, hudby a světla. Tato poetická forma je divadlem kontemplace nad tématem emigrace, ztrátou matky i vlastní identity a je zároveň obrazem odpoutání se od uměle vytvořených hranic v tomto světě, vnitřních i vnějších.

Česká premiéra je uvedena v rámci Pražského divadelního festivalu německého jazyka.

 

Projekt Lamenti vznikl při tvůrčím setkání italsko-švýcarského spisovatele Francesca Micieliho a operního režiséra Jiřího Heřmana. Výchozím tématem tohoto projektu je Monteverdiho fragment Lamento d´Arianna. Nacházíme v něm, stejně jako v celém Monteverdiho díle, originální přístup k problematice vztahu slova a hudby – slovo básníka je transformováno hudbou.

Ke zhudebnění básní byl vyzván skladatel Michal Nejtek – s Jiřím Heřmanem spolupracoval již na úspěšném projektu 2 × Nová opera a tímto pokračují v tvůrčí spolupráci v oblasti současného hudebního divadla. Cyklus je komponován pro mužský hlas, čtyři ženské hlasy a sedm hudebních nástrojů.

Lamenti je první ze série připravovaných inscenačních projektů in spe, občanského sdružení založeného režisérem Jiřím Heřmanem v roce 2003. Hlavním posláním tohoto sdružení je rozvoj ryze současného hudebního divadla v České republice s důrazem na autorskou a inovativní tvorbu, mezioborovost a vzdělávací činnost a v této souvislosti i mezinárodní spolupráci a kontakty.

Česká premiéra a reprízy
5., 6., 9. a 10.11. 2004 Universální prostor NOD, Dlouhá 33, Praha, www.roxy.cz

Švýcarská premiéra
17. 11. 2004 Schlachthaus Theater Bern, www.schlachthaus.ch

Představení 5. a 6. 11. se konají v rámci Pražského divadelního festivalu německého jazyka. Inscenace patří do dramaturgické řady Investigace projektu Česká hudba 2004. Představení ve Schlachthaus Theater Bern se koná v rámci projektu Central Europe Dreams švýcarské kulturní nadace Pro Helvetia.

Představení trvá 70 minut a je uváděno v německém jazyce s českými titulky.

Námět a koncepce: Francesco Micieli, Jiří Heřman, Michal Nejtek
Hudba: Claudio Monteverdi, Michal Nejtek Libreto Otavio Rinuccini, Francesco Micieli
Režie: Jiří Heřman
Dirigent: Michal Nejtek
Scéna: Jiří Heřman, Pavel Svoboda
Instalace: Jiří Heřman, Pavel Svoboda
Kostýmy: Lenka Polášková Baryton Jiří Hájek
1. soprán: Andrea Brožáková
2. soprán: Jitka Šulková
Mezzosoprán: Jana Piorecká
Alt: Markéta Cukrová
Orchestrální nahrávka: Lamenti Ensemble
Projekt Management: Jana Horčičková


Představení vzniklo v koprodukci sdružení in spe, Pražského divadelního festivalu německého jazyka, Schlachthaus Theater Bern, Clube Portugues de Artes e Ideias, ve spolupráci s Universálním prostorem NoD, za podpory Ministerstva kultury ČR, nadace Pro Helvetia, KulturStadtBern, Kanton Bern, Central Europe Dreams, Divadelního ústavu, Hlavního města Prahy, Linhartovy nadace, Hlávkovy nadace a Nadace Český literární fond, v partnerství společností Transgas, a.s., člen RWE Group, Kabel Plus Sport,a.s. a Inekon Group, a.s.


JIŘÍ HEŘMAN
se narodil 14. května 1975. V letech 1991 až 1997 studoval obor operní zpěv na Konzervatoři v Plzni. V roce 1998 byl přijat na hudební fakultu Akademie múzických umění v Praze, kde v roce 2003 absolvoval obor operní režie u profesora M.Nekvasila. Od téhož roku je posluchačem doktorandského studia na katedře scénografie DAMU.
V roce 2002 byl Jiří Heřman nominován na cenu Alfréda Radoka v kategorii Talent roku a v roce 2004 získal cenu Divadelních novin a Sazky v oblasti hudebního divadla za režii opery Bludný Holanďan v Divadle J. K. Tyla v Plzni.
Inscenace:
2000 - Disk – Severní noci - scénické provedení tří písňových cyklů (R. Schumann, P. Eben, J. Křička)
2001 - Divadlo Inspirace - projekt 2 x nová opera – M. Nejtek: Dementia Praecox a M. Ivanovic: Dívka a smrt (cena ředitelky festivalu Opera 2003 v Praze)
2002 - Divadlo J. K. Tyla v Plzni - Camille Saint-Saëns: Samson a Dalila
2004 - Divadlo J. K. Tyla v Plzni - R. Wagner: Bludný Holanďan


FRANCESCO MICIELI
se narodil 21. února 1956 v Santa Sofia d'Epiro v Itálii. Od roku 1965 žije ve Švýcarsku. Studoval romanistiku a germanistiku na univerzitách v Bernu, Cosenze a Florencii. Po ukončení studia působil jako herec, autor a režisér v divadle Protheater v Solothurnu a v divadle Theater am Scharfenegge v Burgdorfu. V letech 1992 až 1999 vyučoval na Výtvarné škole (Schule für Gestaltung Bern/Biel). Dnes žije a pracuje jako spisovatel a docent v Bernu. Je mj. nositelem prestižní ceny Adalbert-von-Chamisso-Preis z roku 2002.
Próza:
Ich weiss nur, dass mein Vater grosse Hände hat. Tagebuch eines Kindes (Vím jen, že můj otec má velké ruce. Deník dítěte), Bern: K. Salchli, 1986
Das Lachen der Schafe (Smích ovcí), Bern: K. Salchli, 1989
Meine italienische Reise (Moje italská cesta), Bern: Zytglogge, 1996
Blues-Himmel. Ein Album. (Blues-nebe. Album.), Bern: Zytglogge, 2000
Libreta (hudební divadlo):
1991 Stadttheater Luzern, Das Lachen der Schafe (Smích ovcí)
1994 Stadttheater Luzern a 1996 Hessisches Staatstheater, Wiesbaden, Winterreise (Zimní cesta)
2000 Expo 2000, Hannover a Stadttheater Trier, Die Trilogie der Sommerfrische (Trilogie Letní byt) podle Carla Goldoniho


MICHAL NEJTEK se narodil 20. dubna 1977 v Litoměřicích. Absolvoval Konzervatoř v Teplicích, obor klavír (1991-97) u prof. Věry Vlkové. Na téže konzervatoři studoval skladbu, v jejímž studiu pokračoval na HAMU v Praze pod vedením prof. Svatopluka Havelky, u něhož absolvoval v roce 2002.
Od r. 1998 vyučuje hudební teorii a klavírní improvizaci na Konzervatoři v Teplicích. Jako klavírista působí od r. 1998 v souboru Agon. Od r. 1995 hrál v pražských jazzových skupinách (Jazzbox, Four Roses, Lee Davison). Spolupracuje s legendární skupinou The Plastic People Of The Universe. V poslední době píše i scénickou hudbu. Jeho skladby získaly řadu domácích i mezinárodních ocenění a byly uvedeny i na některých významných zahraničních festivalech (Darmstadt, Varšavský podzim 2001). Na objednávku festivalu Varšavský podzim 2002 zkomponoval skladbu Distress Sonata a pro festival Donaueschinger Musiktage 2002 skladbu Osten do těla. V roce 2003 si u něj pro svůj pražský koncert v Divadle Archa objednal skladbu Irritating Of Inland holandský soubor De Volharding.
Skládání a hraní hudby považuje Michal Nejtek za něco na způsob dobrodružné procházky džunglí, a proto ho to baví.

ZDROJ: TT Production             Převzato z Bulletinu ProCulture

Autor článku: bulletin ProCulture