04.05.2001 00:00

Urbanová: Vadí mi Pitínského chování

Chování režiséra Jana Antonína Pitínského při děkovačce po nedělní premiéře jeho kontroverzní inscenace Smetanovy opery Dalibor v Národním divadle prý bylo hlavním důvodem, proč sopranistka Eva Urbanová odmítá v této inscenaci nadále vystupovat. Dnes spolu se svým impresáriem Jiřím Kováčem vydá společné prohlášení, v němž se k celé situaci podrobně vyjádří. Tiskové konference se má zúčastnit také ředitel Národního divadla Jiří Srstka.

Pěvkyně nelibě nese, že během odmítavých reakcí diváků, kteří nepřijali moderní výklad opery, režisér Pitínský společně s výtvarníkem Tomášem Rusínem odešel z jeviště. Cítí se být Pitínského chováním podvedena a odmítá názory kritiků, kteří její reakci označují za primadonské manýry. "I když jsem se zúčastnila všelijakých nových inscenací, tak se mi ještě nestalo, aby režisér, který byl přivítán slovy 'fuj' a 'hanba', utekl zbaběle z jeviště a nestál si za svým konceptem. Nechal nás všechny sólisty stát na jevišti a děkovačky se nezúčastnil," reagovala Urbanová na poznámku ředitele Národního divadla Jiřího Srstky, podle něhož protestní reakce publika zažila v cizině víckrát, a přesto zpívala ve všech následujících představeních. Urbanová ovšem tvrdí, že v těch případech režisér vždy stál za svou koncepcí. "Proto z této inscenace odstupuji - protože si myslím, že pan režisér se svou myšlenkou nebyl vůbec ztotožněn," vysvětlila sopranistka ČTK v úterý večer své důvody.

Její impresário Jiří Kováč ve stejnou dobu MF DNES sdělil: "S inscenací Dalibora jsem zásadně nespokojen a plně souhlasím s paní Urbanovou i v tom, že pan režisér se zachoval zbaběle. Díky téhle zkušenosti si myslím, že vedení ND není profesionální. Dokonce mě to přinutilo, že sám jsem - možná z rozmaru - podal přihlášku na post ředitele. V ideálním případě by v čele Národního divadla měly být osobnosti typu pana Tigrida a operu ať vede nezpochybnitelný odborník."

Smlouvu Evy Urbanové s Národním divadlem její impresário nezná, takže se nemohl vyjádřit k tomu, zda první scéna může pěvkyni sankcionovat. Podle vedení opery se Dalibor rozhodně z repertoáru nebude stahovat. V pondělí se uskutečnila druhá premiéra Dalibora, která se již obešla bez "výtržností". Roli Milady zpívala podle plánu Jindřiška Rainerová, která s Urbanovou v inscenaci alternuje. Další představení se mají uskutečnit 7., 19. a 20. května. Poslední představení je součástí Pražského jara.

Zdroj: iDNES

Autor článku: redakce