13.09.2007 00:00

Ústecký kraj chce velká divadla podporovat minimálně do roku 2013

Ústí nad Labem 13. září (ČTK) - Velká divadla a hudební soubory v Ústeckém kraji mají jistotu, že až do roku 2013 budou dostávat příspěvky z krajského rozpočtu. Náměstek hejtmana Ústeckého kraje Radek Vonka ČTK řekl, že radní tak chtějí podpořit soubory, které působí v celém Ústeckém kraji a reprezentují ho i vystoupeními v jiných regionech Česka či v zahraničí.

Podle Vonky kraj bude peníze dávat souborům, které nezřizuje, jejich zřizovateli jsou často města. Peníze jsou určené pro Činoherní studio a Severočeské divadlo opery a baletu v Ústí nad Labem, divadla v Mostě a v Litvínově a pro Severočeskou filharmonii v Teplicích. Dodal, že tímto programem na sebe kraj vzal závazek tyto soubory dlouhodobě podporovat.

Mluvčí kraje Zbyněk Šebesta ČTK řekl, že v rozpočtu kraje by letos mělo divadlům odejít 8,65 milionu korun. "Pokud to zastupitelé schválí, bude částka ještě navýšena o 4,4 miliony korun. Jde o peníze z přebytku rozpočtu z loňského roku," uvedl.

Kolik dostanou soubory v dalších letech, ale jasné není. Podle Vonky se částka určí vždy při stanovování krajského rozpočtu na příslušný rok. Dodal, že kraj chce také divadla a soubory přimět k tomu, aby svůj provoz co nejvíce zefektivnily a na svá představení přilákaly co největší počet diváků.

Vít Lukáš mol

Autor článku: ČTK