11.11.2014 13:06

Ústečtí zastupitelé zrušili milionovou dotaci pro spolek Amulet

Zastupitelstvo Ústí nad Labem zrušilo dnes dlouhodobou dotaci pro divadelní spolek Amulet, který měl v následujících čtyřech letech získat z městské kasy dotaci 24 milionů korun. Dotaci schválilo bývalé zastupitelstvo, noví zastupitelé ji dnes revokovali. Náměstek primátora Martin Hausenblas (PRO!Ústí) ČTK řekl, že jde o první krok k návratu souboru bývalého Činoherního divadla do budovy na Střekově.

Spolek Amulet vznikl na konci července, v obchodním rejstříku se objevil na konci srpna. Bývalí zastupitelé mu dotaci schválili na základě třístránkové žádosti, která neobsahovala žádný dramaturgický plán nebo přesné vyčíslení nákladů. "Navíc to byl přílepek ke sportu. Ten bod se jmenoval financování sportu, ne kulturní instituce. Tady došlo de facto k přípravě spáchání trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku," vysvětlil ČTK Hausenblas. Schválení dotace kriminalisté už několik týdnů prověřují.

Amulet má podle obchodního rejstříku sídlo v bytovém domě v ústecké ulici Králova výšina. Z katastru nemovitostí vyplývá, že jedním z majitelů domu je dosavadní radní za ČSSD Pavel Dlouhý. Radní tvrdí, že spolku poskytl sídlo jen dočasně. Jedním ze zakladatelů spolku je i další sociální demokrat Jan Tříska. Dalším pak zastupitel centrálního městského obvodu za KSČM Jan Janeček. Spolek měl působit v budově bývalého Činoherního divadla. S dalším působením Amuletu v budově, ani s finanční podporou nová koalice nepočítá. "Rozhodně ne," doplnil Hausenblas.

Zrušení dotace je podle koalice krokem k návratu bývalého souboru Činoherního divadla do budovy ve čtvrti Střekov. Soubor po sporech s bývalým vedením města o financování přešel do nového spolku Činoherák Ústí a prozatímní domovskou scénu našel v budově bývalého kina Hraničář.
Koalice se zároveň zavázala, že zpracuje dlouhodobou koncepci financování kultury. "Způsob, kterým se s tím popereme, je ten, že lidé z Činoheráku Ústí navrhnou řešení, budeme jednat i s dalšími odborníky z řad odborné veřejnosti a tito lidé nám navrhnou koncepci, která je běžná u jiných úspěšných divadelních souborů v jiných městech," vysvětlil Hausenblas. Nová koncepce by měla být hotová příští rok už pro novou divadelní sezónu.

http://cinoherak.cz/

http://cinoherak-usti.cz/


Autor článku: ČTK: trm, jpt

Ústečtí zastupitelé zrušili milionovou dotaci pro spolek Amulet