13.01.2008 00:00

Ústí chce sloučit Operu a balet s Činoherním studiem

Ústí nad Labem - Sloučit Severočeské divadlo opery a baletu (SDOB) a Činoherní studio (ČS) chce Ústí nad Labem. Potvrdil to včera primátor Jan Kubata.

„Důvod je ekonomický. Z devadesáti procent táhneme provoz obou divadel z městského rozpočtu. A po nesčetných jednáních s Ústeckým krajem i ministerstvem kultury to nevypadá jinak ani do budoucna. Jestli chceme udržet existenci zdejších souborů, neobejde se to bez zásadních změn,“ řekl Kubata.

Na provoz SDOB město v loňském rozpočtu mělo 44 milionů, ale v průběhu roku tyto prostředky muselo ještě navýšit. Na chod ČS vyčlenilo 11,3 milionu korun.

Pro letošek je provozní dotace ČS 11,5 milionu korun. Provoz SDOB je pokryt 26 miliony korun, tato částka by mu měla stačit do konce června. Co dál, město slíbilo do té doby vyřešit. Loni v prosinci, kdy se schvaloval městský rozpočet, nebylo totiž ani jasné, kdy začne potřebná generální rekonstrukce divadelního objektu. „Pokud to letos nebude, rozpočet divadla posílíme,“ ujišťoval Kubata nespokojenou opozici.

„Letos zřejmě vyřešíme jen nejzákladnější bezpečnostní záležitosti. Ty zásadní opravy ale přijdou na řadu pravděpodobně až příští rok. Čekáme, až se otevře příslušný regionální operační program, kde bychom mohli žádat o dotaci,“ řekl primátor nyní. „Chybějící prostředky doplníme, Konkrétní částku ještě nejsem schopen říct, ale nejpozději v červnu to zastupitelstvo schválí,“ dodal.

Bude záležet i na tom, jak se bude vyvíjet slučovací proces. Kubata poznamenal, že se vše právě propočítává. „Nejde nám o to, ušetřit na divadlech, ale dokázat udržet zdejší operu, balet, orchestr i činohru při životě. Sloučení se dotkne manažerských a administrativních postů,“ poznamenal.

Ředitel SDOB Tomáš Šimerda čerpá dovolenou a k věci se zatím blíže nechce vyjadřovat. „Je to nové, musím si to nechat projít hlavou. Zatím stejně ještě nic rozhodnuto není,“ řekl. Jeho ředitelský kolega Jaroslav Achab Haidler z ČS moc nadšen není. „Chápu, že provoz obou divadel je pro město náročný. Že hledá úspory, je nejen legitimní, ale i rozumné. Ale podle mě by bylo lepší, kdybychom dostali za úkol najít ty úspory u nás sami. Jsme ochotni krvácet, ale chceme zůstat samostatní,“ uvedl Haidler s tím, že podle něj jde o dvě neslučitelná tělesa.

Opozice čeká, co se z toho vyvine. „Co se sloučením ušetří, když soubory mají zůstat, jak jsou? Obávám se spíše, jestli nechtějí prodat jednu z divadelních budov,“ vyjádřil se komunistický zastupitel Jaroslav Kubín. Tomáš Jelínek ze SZSP řekl, že slučování z ekonomických důvodů chápe a nepovažuje to za úplně špatné. „Ale určitě mě bude zajímat, kdo to povede a vůbec, jak bude celý chod zajištěn,“ ujistil.

Autor článku: Jitka Hadašová, Ústecký deník

Zdroj: jir.k@centrum.cz

Autor článku: Informace z divadel