01.03.2023 16:54

Už rok pomáhá Dramox ukrajinským divadlům – ke zhlédnutí nabízí přes 80 představení online

Více než 80 představení z 50 ukrajinských divadel nabízí ke zhlédnutí streamovací divadelní služba Dramox po roce působení v zemi sužované válkou. Na inscenace od Kyjevského moderního baletu po malé scény v Charkově se mohou podívat diváci z celého světa. Svým sledováním podporují přímo ukrajinské tvůrce a divadla.

„Pět dní před válkou jsme spouštěli Dramox přímo v Kyjevě za přítomnosti desítek herců, režisérů, ředitelů divadel a zástupců města,“ vzpomíná ředitel Dramoxu Martin Zavadil. „Po vypuknutí války se naše role změnila. Snažíme se ukázat, že Ukrajina není jen horor války, ale také úžasná a pestrá kultura.”

1 rok spolupráce, 80 představení, 50 divadel

V současné době je na streamovací platformě možné zhlédnout více než 80 ukrajinských představení z 50 divadel, každý měsíc přibývají další. Pokud byste chtěli podpořit ukrajinskou kulturu, stačí si předplatit Dramox a pustit si některé z nich. Řada z nich je opatřená českými titulky. Divácký úspěch sklízí repertoár známého kyjevského divadla Left Bank Theatre, například inscenace Rodinné album (trailer) připomínající 90. léta na Ukrajině nebo VIŇO běloruského režiséra Evžena Korniaga o alkoholu a osamění. Kdo má rád moderní divadlo, neměl by si nechat ujít ani inscenace Othello/Ukraine/Facebook (trailer) z divadla Golden Gate Theatre nebo vizuální projekty Divadla 360 stupňů Kamenný pán domu (trailer) a Plášť (trailer). Fascinující vizuální a hudební zážitek nabízí také originální verze Malého prince z Kyjevského moderního baletu, kterou doprovází folklorní písně i Mozartovy skladby. Netradiční spojení baletu a motorek zase nabízí divoká taneční show Giselle ze stejné scény. A milovníci opery ocení současné zpracování Don Giovanniho z Lvovské národní opery.

Kontakty s ukrajinskou scénou

Součástí týmu komunikace Dramoxu je i Ivanna Hrebeniak, která žije v ukrajinském Ternopilu. „Nová realita vypadá tak, že se v pracovní době několikrát přesouváte, protože nemáte internet nebo elektřinu. Není to vždy snadné. Musíme se ale snažit šířit kulturu všemi prostředky, umělci musí být dnes slyšet víc než kdy jindy.” Díky ní a kolegyni Olie Shylo se Dramoxu během roční spolupráce podařilo navázat kontakt s desítkami ukrajinských divadel, třeba se souborem Varta vzniklým za války. „Dramox nám dal možnost uchovat náš první a přelomový projekt První den války. Počátek historie našeho souboru je tak uchován na celosvětové síti, jsme za to velmi vděční,” chválí si spolupráci členové souboru.

http://www.dramox.cz

Autor článku: Magdaléna Rejžková, foto: Giselle (Kyjevský moderní balet)

Už rok pomáhá Dramox ukrajinským divadlům – ke zhlédnutí nabízí přes 80 představení online

Zahraniční divadlo

23.03.2023

Balet Národního divadla moravskoslezského zatančí o víkendu na prestižním festivalu v Německu a v květnu v Izraeli

Inscenaci Rossiniho karty uvede soubor baletu Národního divadla moravskoslezského o tomto víkendu 2x na festivalu Tanztage v německém Oldenburgu. Se stejným programem vyrazí koncem dubna do Izraele – tam od 2. do 7. května postupně odehraje šest (!) představení ve třech divadlech: čtyři v Tel Avivu a po jednom v Haifě a v Jeruzalémě.

22.03.2023

Kyliánův taneční archív získal do svých sbírek unikátní soubor osobních dopisů a kreseb Marcela Marceaua

Prostřednictvím českého choreografa Jiřího Kyliána získal Kyliánův taneční archív unikátní soubor osobní korespondence, kterou si mezi lety 1962–1974 a 2004–2005 vyměnil světoznámý francouzský mim Marcel Marceau se svou kolegyní, múzou a manželkou Ellou Jaroszewiczovou.

21.03.2023

Dnes začínají světové svátky divadla pro malé i velké

Na právě začínající týden již tradičně připadají oslavy divadelního umění. Světový den divadla se od roku 1962 každoročně slaví 27. března. Předchází ho Světový den divadla pro děti a mládež, pro který byl zvolen 20. březen, a Světový den loutkářství, který připadá na 21. března. Iniciátory oslav jsou mezinárodní nevládní divadelní organizace přidružené k UNESCO, které každoročně připravují poselství k těmto divadelním svátkům