30.11.2009 00:00

V.A.D. Kladno zahraje 6. prosince v Činoherním klubu hru SÁGA RODU RASSINI

ČINOHERNÍ KLUB UVÁDÍ:

V.A.D. Kladno: SÁGA RODU RASSINI

Hra o šesti obrazech a pěti bratrech ze života (a smrti) italské mafie.

Neděle 6. prosince v 19.30 hodin

Scénář: KAZIMÍR LUPINEC & V. A. D. / Režie, scéna, kostýmy: V.A.D. / Hudbu vybral a sestavil: VILÉM ŘÍHA / Zvuk, Světla: JIŘÍ BRZDA.

Hrají: VILÉM ŘÍHA, LAURA LUPINCOVÁ, EMA SPURNÁ, KAZIMÍR LUPINEC, LUBA HRDINA, DUŠAN PILÁT, JAROSLAV DRAHOKOUPIL, SERGEJ HUSMAROV, JASANKA KAJMANOVÁ, RŮŽENA RÖNTGENOVÁ, FRANTIŠEK ŠLUKOVRBOVEC.

Jedná se o vůbec první autorskou hru souboru, která je šokujícím pohledem do života (a smrti) italské mafie. Divadlo V.A.D. dávno odložený text upravilo a po deseti letech od premiéry uvedlo znovu. Zdánlivě banální zápletka s milostným trojúhelníkem je značně zkomplikovaná minulostí a současností rodu Rassini. Komedie je prošpikovaná groteskami a černým humorem.

V.A.D. je amatérský divadelní soubor působící v Kladně i celé ČR. Byl založen bývalými spolužáky z kladenského gymnázia. Soustavné existenci divadla předcházely pokusy dvou propojených skupin o nastudování na jedné straně inscenace Václava Havla Asanace a na druhé straně pohádky Kopretinka. Zatímco Kopretinka byla několikrát s úspěchem uvedena v mateřských školkách, Asanace ztroskotala na přílišném počtu zúčastněných a malé disciplíně. Čekání na nedochvilné kolegy si dochvilné jádro krátí čas improvizovanými groteskami, které pak daly základ první autorské komedii divadla SÁGA RODU RASSINI. Za datum vzniku divadla se dá tedy považovat 1. březen 1998, kdy proběhla v garáži rodiny Hruškových první zkouška této hry. Zde došlo k rozšíření souboru o nové členy, kteří se přihlásili na inzerát. Divadlo zkouší v garáži, v bytech, krátce u Meisnerů, v klubu Spider u Mety a nakonec v Klubu 19, kde je také 24. 6. 1998 premiéra.

V Činoherním klubu v projektu „ČK uvádí:“ se V.A.D. představil v těchto inscenacích: ROZPAKY ZUBAŘE SVATOPLUKA NOVÁKA, HOTEL INFERCONTINENTAL, ROZMARNÉ LÉTO, TAJEMNÝ VAD V KARPATECH, UTRPENÍ KNÍŽETE STERNENHOCHA.

SÁGA RODU RASSINI

Dramaturgie divadla V.A.D. podlehla nesnesitelnému tlaku fanoušků divadla podpořenému několika výhrůžnými dopisy a rozhodla se vrátit na repertoár kultovní inscenaci SÁGA RODU RASSINI Hra byla odložena v roce 2000 po 19. repríze v Českých Budějovicích ve prospěch nových inscenací a zbylo po ní pouze několik rozmazaných černobílých fotek na stránkách divadla. Mnozí však právě Ságu vnímají jako přelomové a nikdy nepřekonané dílo souboru a tím pádem i českého divadla. Pro diváky, kteří inscenaci neviděli můžeme shrnout, že se jedná o neúprosnou sondu do života (nejen) italské mafie plnou drsných akčních, ale také milostných scén.

***

Přehlídka amatérských divadelních souborů v roce 2009 se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury ČR. Vstupenky za 90 Kč lze zakoupit v pokladně Činoherního klubu, Ve Smečkách 26, Praha 1 a rezervovat na www.cinoherniklub.cz.

***

Těšíme se na shledanou.

Zdroj: radvan.pacl@cinoherniklub.cz

Autor článku: Informace z divadel