25.07.2022 10:31

V barokním divadle zámku v Litomyšli se uskuteční jediné letošní vystoupení

Po dlouhé době a pouze jednou v tomto roce se bude 30. července opět hrát v barokním divadle hrabat Valdštejnů-Vartenberků na zámku v Litomyšli. Na programu bude vystoupení Obraz lásky (Ritratto dell´amore) od Françoise Couperina.
Účinkovat bude volné uskupení profesionálních tanečníků Hartig Ensemble pod vedením Heleny Kazárové a taneční soubor Villanella z Liberce, řekl ČTK kastelán Petr Weiss.

"S ohledem na vzácnost toho interiéru je to opravdu spíše určeno na prohlídky s průvodcem. Představení je tam minimum, jedno až dvě do roka," uvedl Weiss.

Vystoupení Obraz lásky představí tančené výjevy na slavné Couperinovy suity z let 1722 až 1724 vydané jako Královské koncerty. Hudební skladatel a varhaník je komponoval pro francouzského krále Ludvíka XIV.

Divadelní inscenace je součástí akce Barokní večer na zámku. Komponovaný pořad přiblíží návštěvníkům pestrou škálu dobové kratochvíle šlechty; audienční sál oživí ukázky tanců, zámecká kaple se rozezní varhanní hudbou na původní nástroj z 18. století a na nádvoří se uskuteční módní přehlídka historických oděvů. Začíná v 18:00, počet návštěvníků je omezen na 80. Zájemci by si měli předem obstarat vstupenky v ceně 490 korun, které zahrnují i divadelní vystoupení.

Zámecké divadlo začali budovat na konci roku 1796 majitelé zámku Valdštejn-Vartenberkové. První představení se hrálo v dubnu 1798 při oslavách hraběcího svátku. Hlavním organizátorem byl hrabě Jiří Josef a s ním vystupovali na jevišti i další členové rodiny a přátelé. V pozdějších letech hráli v divadle kromě šlechty i sloužící a do hlediště usedali i hosté z města, vojska a řádu piaristů. Zámek se v roce 1855 dostal do aukce, koupili ho Thurn-Taxisové a s nimi se divadlo provozovat přestalo.

Vzácností divadla je jevištní mašinérie, která se dodnes zachovala téměř v původním stavu, a kvalitou jedinečný soubor dekorací, které ve Vídni namaloval dvorní divadelní malíř Josef Platzer. Představuje jeden ze dvou zachovaných souborů z 18. století v Česku, druhý je součástí ještě staršího divadla v Českém Krumlově.

Autor článku: ČTK: dos, hj; Foto: Jiří Bláha

V barokním divadle zámku v Litomyšli se uskuteční jediné letošní vystoupení

Zprávy

05.08.2022

Zemřel herec Karel Richter

Ve věku 96 let dnes zemřel Karel Richter, jeden z nejstarších českých divadelních, filmových a televizních herců, zkušený dabér a také dlouholetý ředitel Divadla Jiřího Wolkera.

05.08.2022

Tvorba studentek Katedry scénografie DAMU je přes léto k vidění v pražském metru

Divadelní fakulta Akademie múzických umění v Praze společně s Divadlem DISK využívá od konce června nový výstavní prostor ve stanici Můstek metra A. Cestující, kteří metro opouštějí výstupem vedoucím přímo na střed Václavského náměstí, tak mají možnost seznámit se s tvorbou studentek Katedry scénografie DAMU, jež mimo jiné zahrnuje také část letošní klauzurní výstavy tradičně konané v Divadle DISK.

03.08.2022

Ministerstvo kultury rozdělilo první finanční prostředky z Národního plánu obnovy

Na základě výzvy na podporu projektů se zahraničním přesahem, kterou Ministerstvo kultury vyhlásilo v květnu letošního roku, byly rozděleny první finanční prostředky z Národního plánu obnovy. Mezi úspěšné příjemce patří například Divadelní ústav – Institut umění, který svými projekty bude podporovat prezentace hudebníků a divadelníků v zahraničí, umělecké stáže či vzdělávací akce na rozvoj dovedností aktérů z oblasti kulturních a kreativních odvětví. Moravská zemská knihovna/Literární centrum pomůže tvůrcům literatury pro děti a mládež se prosazovat v zahraničí.