13.08.2020 09:54

V Berlíně se po pěti měsících nucené uzavírky otevírají divadla

Po nucené pětiměsíční pauze kvůli koronaviru se v Berlíně opět pro veřejnost otevírají divadla. Mezi prvními tak ve středu učinilo divadlo Komödie am Kurfürstendamm, které bude v pátek následovat Schlosspark Theater. Obnovená představení rozhodně neznamenají návrat k normálu, neboť herci kvůli hygienickým opatřením musí hrát před poloprázdnými sály.

„Ještě nějaká místa máme," řekl ČTK pokladní divadla Komödie krátce před středečním představením, kterým byla inscenace Komplexe Väter. Komödie prozatím z důvodů rekonstrukce hraje v Schillerově divadle, které pojme přes tisícovku diváků, kvůli karanténním opatřením je jich ale veřejnosti k dispozici zhruba 300. Křesla, která vymezují odstup mezi návštěvníky, jsou zakryta ručníky. Podle divadla je to tak po vzoru německých turistů, kteří si takto ve Španělsku blokují lehátka u vody.

Šéf divadla Martin Woelffer k omezením již dříve uvedl, že s sebou přináší tvrdé finanční dopady, kdy je soubor nadále odkázán na podporu. I to je důvod, proč na úvod obnovené sezony zvolil inscenaci, která loni patřila k nejoblíbenějším. „Nebyly k tomu žádné produkční náklady a odehrálo se jen několik zkoušek," dodal.

I přes nutná omezení se ale herci na obnovu vystoupení těší a stejně se vyjadřovali i návštěvníci. Zhruba 70-letý muž, který si na kase vyzvedával lístky, řekl ČTK, že doba bez divadla byla příliš dlouhá. „Lístky jsem si raději hned objednal přes internet, abych měl místo jisté," uvedl.

Běžný provoz při návštěvě divadel nemohou očekávat ani návštěvníci. Ti si při vstupu do budovy musí nasadit roušku, kterou si mohou sundat až poté, co se usadí na své místo. Divadla po nich také chtějí kontaktní údaje, aby hygienici v případě nákazy u některého z hostů mohli snadno dohledat ostatní. Všudypřítomné jsou také stojany s dezinfekcí.

https://www.komoedie-berlin.de/

Autor článku: ČTK: zpt, mka

V Berlíně se po pěti měsících nucené uzavírky otevírají divadla

Zahraniční divadlo

24.09.2020

Newyorská Metropolitní opera zrušila kvůli covidu-19 celou sezónu

Slavná newyorská Metropolitní opera zrušila celou nadcházející sezónu a oznámila, že zůstane uzavřená až do září příštího roku, informuje agentura Reuters. Vedení opery se podle zveřejněného prohlášení rozhodlo, že se nevrátí k původní aktivitě, dokud bude představovat nebezpečí koronavirus. Opera se sálem pro 3.800 diváků obvykle za sezónu uvede 200 představení a ročně do ní zavítá téměř 800.000 lidí.

21.09.2020

Světoznámý tanečník Sergej Polunin vystoupí v listopadu v Praze

Dopřejte si privilegium přímo z tanečního parketu sledovat mistrovské vystoupení  Sergeje Polunina ve čtyřicetiminutovém sólu, inspirovaném legendárním tanečníkem a choreografem Václavem Nižinským. Nenechte si ujít jedinečnou příležitost zblízka obdivovat Poluninovu schopnost vzdorovat gravitaci, hypnotizovat publikum prostřednictvím brilantního umění, fenomenální techniky a ve spojení s unikátní jevištní prezentací.

13.09.2020

Podpůrná vyjádření JAMU a AMU k situaci na Univerzitě divadelních a filmových umění v Budapešti

Na základě zákona přijatého vládou Viktora Orbána došlo k transformaci prestižní Univerzity divadelních a filmových studií z veřejné instituce na soukromou nadaci. Tento krok je kritizován z důvodu narušení akademických svobod a autonomie univerzity a upřednostnění zájmů osob navázaných na vládnoucí politickou stranu. Podobný postup byl ze strany vlády aplikován i na jiných maďarských univerzitách.