16.02.2008 00:00

V březnu Činoherní klub uvádí:

Činoherní klub uvádí:

neděle 2. března / 19:30

Balbínova poetická divadelní společnost

Pierre-Henri Cami

MINIKOMEDIE

Při představení, CAMI v Balbínce, či spíše koláži z jeho minikomedií, se publikum vlídně baví v necelých dvou hodinách prožívaného snu na malém jevišti, jehož prostor, půdorys i umístění v čele hospody, neumožňuje nic z toho, co mohou využívat jiná a větší divadla.

Petr Borka inscenuje "Představení" bez kostýmů, bez kulis, bez rekvizit. Herci neopouštějí jeviště a nepředstírá se nic. Jen skutečnost neskutečného děje. Absurdita se mění v realismus snového prostoru. Gesta se spojí s absurditou textu a vznikne, kupodivu, realita. Realita divákovy fantazie. A ve městě Franze Kafky je absurdita doma. Nemluvě o tom, že haškovsky laděná hra na Balbínovu politickou stranu, která sídlí v poetické hospůdce vytváří součást genia loci, v němž se cítí duch jménem Pierre-Henri Cami jako doma.

Pierre-Henri Cami (1884-1958) je autor pro Balbínovce jako stvořený. Autor absurdních her i jiných textů se sklonem k černému humoru byl obdivován surrealisty (jak jinak), zemřel nakonec téměř zapomenut (jak jinak), ale stačil ještě v roce 1953 obdržet Velkou cenu mezinárodního humoru, což mu nebylo nic platné (jak jinak). Rozhodně však muž s buřinkou a bambusovou hůlkou a proslulými křápy, jimiž dobýval filmový svět a srdce lidí, neboť rozdával radost a smích, muž, který rozuměl humoru nejenom na plátně grotesek, ale i v teorii, jež nemusí být zákonitě a vždy jen nudná – Charlie Chaplin řekl, že Pierre-Henri Cami je „největší humorista na světě.“ /Karel Moudrý/

neděle 30. března / 19:30

SPODINA / Plzeň

N. V. Gogol

ŽENITBA

SPOlek DIvadelních NAdšenců, člen Plzeňské neprofesionální scény o.s., se představuje na scéně Činoherního klubu podruhé. Vedoucí souboru Jakub Zindulka je členem činohry Divadla J. K. Tyla v Plzni.

***

Přehlídka amatérských divadelních souborů v roce 2008 se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury ČR.

Těšíme se na shledanou v ČK.

Zdroj: radvan.pacl@cinoherniklub.cz

Autor článku: Informace z divadel