30.09.2021 10:52

V Chebu začíná ve čtvrtek přehlídka Divadlo jednoho herce

Západočeské divadlo v Chebu se od čtvrtka stane opět dějištěm tradiční přehlídky Divadlo jednoho herce. Jediný český festival monodramat si od roku 1980, kdy se konal nultý ročník, získal postavení nejen v Česku, ale i za hranicemi. Přehlídka potrvá do 4. října.

Kvůli nejistotě ohledně koronavirových opatření v době, kdy se festival připravoval, je letošní 21. ročník o něco komornější než ty předchozí. „Přesto se na jevišti divadla, v prostoru za oponou nebo ve studiu d uskuteční celkem 14 představení všech žánrů počínaje činohrou přes loutkové pohádky nebo taneční performance až po operní klauniádu či stand-up comedy. Jak už je v posledních ročnících zvykem, pořadatelé pozvali zejména inscenace se zásadním autorským vkladem, kde herec či performer není jen interpretem hotového textu, ale zároveň i jedním z hlavních tvůrců," uvedla za pořádají chebské divadlo Martina Pokorná.

Ze zahraničních produkcí letos diváci uvidí pařížského tanečníka Mehdiho Farajpoura, který se ve svém tanečním sólu KA-F-KA inspiroval slavnou Kafkovou novelou Proměna. Owen Corey z Filadelfie přiveze osobitou adaptaci jednoho z méně známých Shakespearových textů Richard II. pod názvem This Little World. LiryBélula je netradiční kombinací klauniády a operního zpěvu v podání Španělky Zelie Lanaspy. Obě tato představení budou opatřena českými titulky.

Překlad naopak nepotřebuje česko-francouzský novocirkusový projekt And Who Is Useless Now, v němž se téměř nemluví a kde vedle hlavního protagonisty Florenta Golfiera účinkují také čtyři roboti. Tanečnice Kamila Mottlová se ve svém počinu Hikikomori zabývá japonským fenoménem lidí, kteří několik let dobrovolně nevycházejí z domova. Ondřej Kolín (chebským divákům známý jako pianista z komedie Je úchvatná) vystoupí s kritiky ceněnou původní adaptací deníků slavného českého básníka pod názvem Orten! Závěrečnou hvězdou přehlídky je letos Roman Zach s komedií Skečmen o muži, kterému jednou řekli, že ztratil humor.

Domácí chebské příspěvky budou tentokrát dva. Derniérou úspěšné inscenace Všechny báječný věci se Pavel Richta rozloučí s divadelním představením, které hrál s úspěchem v uplynulých čtyřech sezonách. Jako stand-up komici pak budou bavit Pavel Richta, Jindřich Skopec, David Beneš a Stephanie Van Vleet v sérii výstupů Chebský stoják.

Festival doplní také dvě pohádky – tradiční účastnice přehlídky Jana Vyšohlídová letos zahraje hned dvakrát nejmenším divákům titul Prostě žába. Rovnou tři představení lingvistické pohádky Jak bobr hledal déšť uvede Jana Kollerová.

https://www.divadlocheb.cz/divadlo-jednoho-herce/

Autor článku: ČTK: pnp, kš