02.11.2016 10:46

V Číně si zamilovali Havlovu Audienci

Na konci října se v rámci mezinárodního festivalu 2016 China Jiangsu Theatre Bienale ve městech Yangzhou a Nanjing odehrála již třetí čínská tour Spitfire Company. Po Pekingu, Tinjingu a Šanghaji, které se odehrály na jaře a v minulém roce, je v jednání další ve městě Macao. Představení Antiwords na motivy Havlovy Audience bylo v Číně odehráno dohromady patnáctkrát a vše spěje k tomu, že se jedná teprve o začátek.

K tomuto překvapivému výsledku mohlo dojít díky jedinečné formě představení, v níž nejvíce rezonují Havlův absurdní humor, velké hlavové masky sochařky Pauliny Skavové a ztvárnění mužských rolí ženskými představitelkami. Na otázku, jak si vysvětluje takový úspěch Havlovy hry v Číně, odpovídá tvůrkyně konceptu Miřenka Čechová: „Zvláště mladé čínské publikum je neuvěřitelně vnímavé k určitým znakům manipulace, dominance a submisivity, na nichž je představení postaveno.“

Umělecký šéf Petr Boháč dodává: „v Asii diváci milují masky a loutky a zároveň všude jsou nesmírně překvapení vidět ženy vystavené konzumaci alkoholu na veřejnosti, jež k roli sládka bytostně patří.“

Představení, které má domovskou scénu v pražském prostoru Paláce Akropolis, bude mít za sebou na konci roku 111. reprízu a bylo uvedeno na třech kontinentech. V každé zemi byly reakce jiné, ale v Asii, v Jižní Koreji, Číně a Japonsku, byly reakce nejpřekvapivější. Na rozdíl od Ameriky a Evropy je asijské publikum velmi citlivé na nabourání genderových stereotypů a díky tomu velmi dobře chápe zobrazované absurdní situace.

Zatímco jedna část skupiny absolvuje čínskou tour, druhá v čele s choreografkou Markétou Vacovskou a režisérem Petrem Boháčem připravuje nový počin, který se může honosit přívlastky nejrozsáhlejší a nejpočetnější. Ve zkušebním procesu je představení Constellations I. dohromady pro sedmnáct umělců. Ve spolupráci s Orchestrem Berg a skladatelem Michalem Nejtkem se uskuteční žánrově nezařaditelná hudebně divadelní skladba pojednávající o touze po štěstí, smrti, erotickém zažehnutí, spánku a absolutnu. Premiéra je naplánována na 29. listopad do Divadla Ponec.

http://www.palacakropolis.cz  

Autor článku: Eliška Černá

V Číně si zamilovali Havlovu Audienci