28.11.2019 15:37

V DISKu vzniká netradiční DISKuzní platforma Debata pro loutky o sedmi jednáních

Nově vznikající projekt studentů magisterského programu KALD DAMU nesoucí název Debata pro loutky o sedmi jednáních je ojedinělým konceptem tzv. inscenovaných diskuzí. Tvůrčí dvojice Kateřina Císařová a Štěpán Gajdoš plánuje uskutečnit celkem sedm tematických večerů a na každý z nich pozvat pět vybraných hostů. Celý koncept má navíc jedno výrazné specifikum - hosté budou po dobu diskuze zcela anonymní. Každý diskutující bude mít navíc svého loutkového dvojníka, který bude jeho „projekcí” v loutkovém divadélku v popředí jeviště. Premiérová debata je naplánovaná na 14. prosince.

V rámci tohoto projektu nás zajímá především to, jak moc člověka při komunikaci ovlivňuje vědomí toho, s kým zrovna mluví. Ať už na základě toho, co říká, jak se chová, nebo třeba toho, jak vypadá. Proto jsme se rozhodli identitu hostů utajit a po celou dobu diskuze ji nechat skrytou,“ vysvětluje specifika debat Kateřina Císařová.

Její slova doplňuje spoluautor konceptu Štěpán Gajdoš. „V souvislosti s těmito úvahami se pokoušíme hledat odpovědi na následující otázky: Jak mění naše předsudky o lidech způsob, jakým s nimi komunikujeme? Mluvíme se stejným respektem a úctou s uklízečkou a doktorem práv? A co se stane, když spolu diskutují lidé, kteří jsou od tohoto předsudku oproštěni?”

Anonymní hosté a loutkové divadlo

Právě anonymita a hostů je jedním ze stěžejních prostředků, s nimiž celý koncept pracuje. Během každého ze sedmi komponovaných večerů, které budou probíhat od prosince 2019 do května roku 2020, se sejde pět pečlivě vybraných hostů, kteří spolu budou diskutovat na předem známé téma.

Hosté nebudou mít možnost se předem potkat. Každý z hostů bude během diskuze usazen v samostatně odděleném prostoru, odkud neuvidí na své kolegy a oni neuvidí na něj. Hosté zůstanou skryti také divákům. Komunikovat se svými protějšky budou moci pouze prostřednictvím mikrofonů, z nichž ovšem budou vycházet pouze zkreslené hlasy, aby se riziko, že bude host někým rozpoznán, skutečně snížilo na minimum.

Identita diskutujících bude odhalena na konci diskuze, ale pouze v případě, že si to budou oni sami přát. Po odhalení bude následovat debata hostů a diváků o společném zážitku. Událostí bude vždy provázet moderátor či moderátorka, kteří se budou měnit večer od večera v závislosti na tématu.

V popředí jeviště bude zároveň stát loutkové divadélko. V něm bude mít každý host svého loutkového avatara. Zkušení loutkovodiči pak budou animovat loutky dle zkreslených hlasů
a simulovat tak dění „za oponou“.

„Během diskuzí budou použity neutrální loutky bez specifického vzhledu nebo charakteru. Dovolí tak divákovi vytvořit si představu o diskutujících čistě na základě jejich uvažování a názorů. Právě
z důvodu přítomnosti loutek coby stěžejního doprovodného prvku jsme se rozhodli pojmenovat cyklus diskuzí názvem Debata pro loutky o sedmi jednáních,“
upřesňuje tvůrčí dvojice.

Symbolickým završením celého projektu a jakousi třešničkou na dortu by měla být tištěná brožura sestavená z písemných záznamů pořízených na každé debatě. Brožura bude, stejně jako celá diskuzní platforma, také pracovat s konceptem anonymních hostů a jejich identita bude i zde skryta.

Veřejná zkušební debata: 12. 12. 2019 v 11:00
Premiérová debata: 14. 12. 2019 v 19.30 v divadle DISK

www.divadlodisk.cz

Autor článku: Kristýna Šestáková

V DISKu vzniká netradiční DISKuzní platforma Debata pro loutky o sedmi jednáních

Inscenace

20.05.2022

Západočeské divadlo v Chebu uvede hru Mikve izraelské autorky Hadary Galronové

Západočeské divadlo v Chebu uvede v sobotu v premiéře hru Mikve izraelské autorky Hadary Galronové. V šedesátileté historii Západočeského divadla jde o vůbec první izraelskou hru. Drama pro osm žen Mikve napsala v roce 2004 Hadar Galronová, herečka, režisérka a dramatička, pocházející z ortodoxní židovské komunity. Pojmenovala v ní rozpory mezi tradičními zvyklostmi, které jsou vyžadovány v ortodoxním prostředí, a právem na sebeurčení žen v moderním světě 21. století.

20.05.2022

Antigona v Komedii, antická klasika pro mladé

Městská divadla pražská v koprodukci s Divadlem Drak připravují pražskou premiéru inscenace Antigona. Příběh vyprávějící o dospívání v podivné rodině s komplikovanými vztahy vychází ze slavné Sofoklovy tragédie, není však její rekonstrukcí ani interpretací a osudy hrdinů nazírá zcela novou optikou. Autory nového zpracování jsou Tomáš Jarkovský a Jakub Vašíček. Inscenace, určená divákům od 13 let, bude v divadle Komedie poprvé uvedena 4. června.

20.05.2022

Balet ND Brno hostuje ve Státní opeře

V rámci cyklu Hosté Baletu Národního divadla uvede soubor Baletu ND Brno na scéně Státní opery své představení 4 Elements. Brněnský baletní soubor se svým uměleckým šéfem Máriem Radačovským přiváží do Prahy crème de la crème svého repertoáru, inscenaci, jež představuje díla čtyř světových choreografických osobností.