02.11.2008 00:00

V divadelním souboru Barevný děti hrají cizinci Švandu dudáka

České Budějovice 2. listopadu (ČTK) - V divadelním souboru Barevný děti, který vznikl na jaře v Českých Budějovicích, hrají společně cizinci a Češi. Jejich první inscenací se stane česká klasika - Tylova báchorka Strakonický dudák, v níž hlavní roli ztvární vědec pocházející z Íránu. Příběh o člověku, který odešel z domova na zkušenou do světa, je pro mnohé z těchto herců příznačný, protože jejich osud je podobný. Premiéra bude ve čtvrtek v klubu Solnice, řekli ČTK tvůrci a herci. 

"Divadlo je pro cizince zajímavý způsob, jak se naučit česky a zároveň poznat naši kulturu, k níž si jinak těžko hledají vztah," vysvětlila Tereza Charvátová, která se tématem integrace cizinců dlouhodobě zabývá. V Praze vyučovala zahraniční studenty, po příchodu do Budějovic začala spolupracovat s multikulturním centrem Multik. Tak vznikl základ souboru Barevný děti, jímž postupně prošlo asi 60 lidí. Třetinu tvoří cizinci například z Ukrajiny, Vietnamu, Íránu, Moldávie a USA. 

Hlavně pro ty, kteří chtějí v Česku zůstat natrvalo, je to vítaná příležitost najít si v cizí zemi přátele. "Věřím, že divadlo komunity má moc překonávat bariéry, hranice samoty a izolace, dělat lidi lidštějšími," uvedla režisérka.

Vybrala Strakonického dudáka, protože nabízí srozumitelný a pohádkově krásný děj, s nímž se každý dokáže ztotožnit. "Je to jednoduchý a archetypální příběh o člověku, který se vydá do světa a tam získá zkušenost. Pak se vrátí a musí se s tím nějak vypořádat," shrnula. Doufá, že neortodoxní pojetí této hry, při níž se i rapuje a kouzelné dudy hrají jako rádio, diváky pobaví a odhrne nános prachu z předminulého století. Jazyk hry Charvátová upravila, snažila se ale zachovat hodně původního textu. Nejvíc prý při zkoušení daly zabrat veršované pasáže. 

V titulní úloze Švandy dudáka vystoupí Íránec Babak Minofar, chemik pracující v Akademii věd v Nových Hradech. Do České republiky přišel před pěti lety, v Praze si udělal doktorát. "Hra se mi líbí moc, protože vypadá jako můj příběh. Také jsem odešel z Íránu do světa," řekl. Roli převzal po Španělovi, který se vrátil domů, ale na rozdíl od něho chce Minofar v Česku zůstat. Usměvavý čtyřicátník považuje divadlo za dobré odreagování od vědeckého výzkumu. Na jevišti je pro něho nejtěžší výslovnost a gramatika, hlavně zvratná slovesa. 

Základ souboru tvoří dvacítka lidí ve věku 15 až 30 let, většinou jsou to studenti. Patří k nim i sedmnáctiletá Irina Bitcová z Moldávie, která žije v Česku druhý rok, a ještě si tu nezvykla, takže se chce vrátit domů. Odlišný plán má sedmadvacetiletá Ukrajinka Olga Daškevycová, která hraje Dorotku. Přišla do Čech v 16 letech, v Českých Budějovicích vystudovala obchodní školu a před měsícem získala české občanství. "Už se odsud ani nehnu," prohlásila. 

Sedmnáctiletá The Thi Hong Nhung z Vietnamu si vybrala mužskou postavu Vocilky, protože je prý stejně upovídaná jako on. V Česku žije od svých tří let, takže jazyk ovládá dobře, problém má prý pouze se slohovými pracemi. Strakonického dudáka znala jenom ze školy, kde ji ale báchorka stejně jako většinu českých dětí příliš nezaujala. "Vnímám ji jako českou národní hru, ale asi bych se na ni už nikdy nekoukla. Tady mě ale baví," podotkla studentka. 

Publikum může vidět Strakonického dudáka v podání souboru Barevný děti poprvé 6. listopadu v 19:30 v českobudějovickém klubu Solnice

Alena Binterová hš

Autor článku: ČTK